Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży odbywała się w dniach od 9 do 11 czerwca 2016r . Grupa złożona z 7 pisarzy, jednej tłumaczki i ilustratorki odwiedziła w sumie 51 miejscowości, do nas zawitała ilustratorka Joanna Zagner – Kołat.
Na hasło 13 edycji „Z książką na walizkach” organizatorzy wybrali „Bilet do Europy” m.in. dlatego, że stolicą Dolnego Śląska w 2016 została Europejska Stolica Kultury, a to zobowiązuje do kulturalnych działań – Wrocław, również od 23 kwietnia 2016 pełni rolę Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Głównym organizatorem imprezy jest Biblioteka 7 kontynentów, stanowiąca część Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Pozdrawiamy serdecznie Jurka Kumiegę – kierownika od kilkunastu lat z nami współpracujący, a przede wszystkim głównego twórcy jednej z najważniejszych dorocznych imprez, która staje się co roku wielkim Dolnośląskim Świętem Książki dla dzieci i młodzieży. Od kilku lat jest tworzona przez organizatora gazetka „Walizka”, w której zapoznajemy się z twórcami książek dla dzieci i młodzieży, w odsłonie prywatnej zdradzają tym razem swoje ulubione miejsca w Europie co zwiedzali, jakie mają wspomnienia z lat dzieciństwa, jak np. Paweł Wakuła o pierwszym rejsie, Barbara Gawryluk pisząca o ulubionym miejscu w Szwecji, Katarzyna Ryrych o Rumunii, kraju, gdzie zostało jej serce, Paweł Beręsewicz o małym miasteczku w południowej Anglii – Canterbury , z kolei Agnieszka Tyszka o dwóch miejscach w Europie, które stanowią dla niej niewyczerpalne źródło zachwytów i przygód czyli o małych greckich wyspach i Toskanii, a Andrzej Żak zdradził przygody jakie przeżył we Francji, Agnieszka Frączek przekornie jej uwielbianym miejscem w Europie są Mazury.
Ciekawą literacką podróż po Europie przedstawiło wydawnictwo Akapit Press, w ich ofercie literackiej są też autorzy z zagranicy, którzy pozwalają poznać codzienne życie, czasem zupełnie inne niż rówieśników w Polsce.
Swoje propozycje przedstawiło również wydawnictwo „Literatura” publikujące książki tylko polskich autorów, ale często z akcją w Europie.
W serii „A to historia”, ukazują oblicze dawnej polityki zagranicznej, starszych czytelników zachęcają do lektury „Dziesięciu stron świata” A.Onichimowskiej, gdzie można poznać życie nastolatków mieszkających w Europie, wydawcy są przekonani, że przed czytelnikami jest wiele podróży po Europie tych literackich i tych prawdziwych z literaturą w kieszeni.
Znalazła się gra planszowa „Wędrujemy po Europie”, polecamy, gdyż jest bardzo pouczająca i wciągająca. W poetyckich wojażykach czyli eurolimerykach autorstwa Agnieszki Frączek można przeczytać:
[su_quote cite=””]Pewien boski amigo z Madrytu
reputacje miał raczej do kitu,
lecz nie zważał był wcale na podobne detale,
bo nie brakło na niego popytu[/su_quote]
Rajd limeryczny Pawła Wakuły kończy „Walizkę”, gazetę XIII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, rozdawaliśmy z bibliotekarką szkolną Renatą Tomaszewska uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, która tez była dostępna w „Izerce” i szkolnej bibliotece.
W tym roku gościliśmy wrocławiankę Joannę Zagner – Kołat, ilustratorkę książek dla dzieci, komiksów i książek m.in. Wandy Chotomskiej Joanny Papuzińskiej, Jerzego Kerna, Beaty Ostrowskiej oraz cyklu o Filipku autorstwa Małgorzaty Strękowskiej – Zaręby.
10 czerwca 2016r z samego rana spotkała się z uczniami IV klas w bibliotece szkolnej i od razu nawiązała z nami serdeczny kontakt.
Opowieści sięgają odległych wspomnień, związanych z wczesnym dzieciństwem, już jako dwulatka lubiła malować, a sama mama dbała żeby zawsze miała kredki, czyste zeszyty, bez kratek, linijek, zawsze czuła się artystka, uwielbiała malować ściany, wszystko co się nadawało aby zmienić temu wygląd. Rysowała to ponad 60 książek , współpracowała z czasopismami dla dzieci „Misiem”, „Świerszczykiem”. Towarzyszące jej lalki – pacynki Dydko i Majka są bohaterami serii książek edukacyjnych z MKiDN i wielka radość czuje , patrząc na te dwie szmaciane lalki, dzieci wiele pytań zadawały w tym czy praca ilustratora jest trudna.
Pani Joanna starannie przygotowuje się do wykonania ilustracji do książek, musi być obeznana z tekstem książki i odpowiedzialna za strój, fryzurę bohaterów, to jest poprzez ilustracje jej interpretacja powieści.
Dzieciom odczytała krótki fragment książki z serii o Filipku autorstwa Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby i poprosiła o wykonanie komiksu.
Dzieci z wielką ochota przystąpiły do pracy, nam się podobała plastyczna interpretacja Jagody Śnieżek uczennicy klasy V.
Wystawę dziecięcych prac będzie można podziwiać w Izerce do końca wakacji.
Słowem było to bardzo udane spotkanie, ale nie ma co się dziwić zawsze są sympatyczne, a końcowy etap polegający na kupowaniu książek i uzyskaniu autografu od twórcy cieszy się wielkim powodzeniem.
[Best_Wordpress_Gallery id=”123″ gal_title=”„Z książką na walizkach” – w Izerce po raz 12″]