[wpa_toolbar]

Podsumowanie 2015

Ferie z biblioteką

w dniach 20 – 30 stycznia 2015 r. odbyły się zajęcia dla dzieci pod hasłem Wyprawa do Stumilowego Lasu A.A. Milne. Dzieci wzięły udział w konkursie z okazji Światowego Dnia Kubusia Puchatka (główną nagrodę dużego pluszowego Prosiaczka wygrała Magda Polańska), obejrzały wystawę książek A.A. Milne. W bibliotecznym centrum informacji: wyszukiwały ciekawostki o pisarzu i jego książkach, historii powstania „Kubusia Puchatka”, korzystały z czasopism „Kubuś i Przyjaciele”. Na zajęciach plastycznych wykonały kartki dla Babci i Dziadka oraz ilustracje do opowieści ze Stumilowego Lasu. Wzięły udział w „małym co, nieco” czyli rozwiązywały zagadki, krzyżówki, grały w gry planszowe i układały puzzle.

ŚWIĘTO KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 21 – 24 KWIETNIA 2015 r

Na czytelników, odwiedzających w tych dniach bibliotekę, czekały książki i zakładki z czerwoną różą – symbolem krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy (święto książki wypada w dzień św. Jerzego). 24 kwietnia do biblioteki przyszły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju. Zapoznały się z księgozbiorem bibliotecznym dla najmłodszych czytelników, z nowościami wydawniczymi dla dzieci. Wzięły udział w konkursie ze znajomości postaci z baśni i opowiadań, odpowiadały na bajkowe zagadki i pytania dotyczące biblioteki i książek się w niej znajdujących np.: Czy biblioteka jest otwarta codziennie?, Ile w bibliotece jest komputerów?, W co zmieniło się brzydkie kaczątko?, Jakim pojazdem jeździła Królowa Śniegu?, Kto jest sąsiadem Kłapouchego i Krzysia małego kolegą? W nagrodę dzieci zostały poczęstowane słodyczami i otrzymały zakładki-różyczki.

Najaktywniejsi czytelnicy Filii nr 1 MBP (spośród dzieci i młodzieży, książki wypożyczone od maja 2014 r. do maja 2015 r)

Zakupiono ogółem 61 książek

 • I miejsce Marta Bohdanowicz
 • II miejsce Emilia Zając
 • III miejsce Marika Bohdanowicz

Oddział Przedszkolny

 • I miejsce Patryk Fabiś
 • II miejsce Aleksandra Bigus
 • III miejsce Sylwia Pawlak

W dniu dziecka do biblioteki zawitało średniowiecze

17 maja Magda Olszewska spotkała się z uczniami kl. III i IV SP nr 2 im. Jana Pawła II. Pani Magda rozmawiała z dziećmi o atrakcjach turystycznych Czerniawy-Zdrój, o szlakach, które wiodą przez Góry Izerskie. Zadawała pytania dotyczące naszej miejscowości. Nagrodą za dobre odpowiedzi były cukierki. Opowiedziała dwie legendy związane z Czerniawą, o lwie i czarcie z Czarciego Młyna oraz o Karkonoszu i córkach Flinsa: Izerze i Kwisie. Na zakończenie spotkania poprosiła dzieci o ilustracje do legend.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2015

Święto Bibliotek Szkolnych zostało zorganizowane wspólnie przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej nr 2 i Filię nr 1 MBP w Świeradowie-Zdroju. Specjalnie dla czytelników zostały przygotowane: kiermasz taniej książki, wystawa nowości wydawniczych, gazetka poświęcona temu świętu.

Drogę do biblioteki wskazywały drogowskazy w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, łacinie i oczywiście polskim. W Dniu Bibliotek Szkolnych odbył się w szkole apel. Dzieci śpiewały piosenki o bibliotece, recytowały wierszyki o książkach. Pani dyrektor i nauczyciele czytali uczniom fragmenty książek zachęcając tym samym do czytelnictwa.

Święto Pluszowego Misia – listopad 2015

W bibliotece przygotowano wystawy: pluszowych misiów, książek o pluszowych misiach i książek przyrodniczych o niedźwiedziach. 25 listopada przeliczono misie, które uczniowie przynieśli do szkoły. Razem naliczono 179 pluszaków. 27 listopada bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolna. Dzieciom została przybliżona historia pluszowego misia.

Oglądały w książkach i czasopismach ilustracje z prawdziwymi niedźwiedziami: pandą, koala, niedźwiedziem brunatnym, grizli, itp. Rozpoznawały misie występujące w bajkach: Kubusia Puchatka, Paddingtona, Misia Uszatka, Troskliwe misie, Koralgola. Rozwiązywały zagadki o misiach, wysłuchały opowiadania z książki „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego, które przeczytała bibliotekarka. Zobaczyły różnicę pomiędzy książkami Czesława Janczarskiego o misiu wydanymi w 2006 i w 1960 roku. Na zakończenie spotkania każde z dzieci otrzymało czasopismo „Kubuś Puchatek” i zakładkę do książki.

W roku 2015 największym powodzeniem u czytelników dorosłych cieszyły się książki:

 • Marii Ulatowskiej
 • Tess Gerritsen
 • Nie oddam dzieci – K. Michalak
 • Dziewczyna z pociągu – P. Hawkins
 • Medalion szczęścia – D. Pytlak

Wśród dzieci i młodzieży:

 • Franklin – P. Bourgeois,
 • Dziennik cwaniaczka – J. Kinney
 • Opowieści z Narnii – C.S.Lewis,
 • seria Magiczne Drzewo- Andrzej Maleszka

Prasa dostępna w bibliotece dla czytelników: Nowiny Jeleniogórskie, Notatnik Świeradowski, Poradnik Domowy, Kubuś i Przyjaciele, Świerszczyk. Do biblioteki zakupiono 171 książek, w tym 55 dla dzieci i młodzieży i 17 woluminów literatury niebeletrystycznej. Stan księgozbioru na dzień 31 grudnia 2015 r. ¬ 4654 woluminy i 4 audiobooki.