Podsumowanie 2016
Jesteś tutaj: Start / Filia w Czerniawie-Zdroju / Podsumowanie 2016
Ferie zimowe w bibliotece
odbyły się zajęcia pod tytułem: Światowy Dzień Kota w bibliotece
- „Bajkowe mruczenie” – zajęcia czytelnicze dla dzieci,
- „Święto kota” – zajęcia plastyczne: konkurs plast.-techn. – nagroda za piękną pracę dla Magdy Bierć,
- „Coś ty kotku miał?” – najmłodsi czytelnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówki, zagadki, wyszukiwali ciekawostek o kotach w Bibliotecznym centrum informacji.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W dniach 21 – 22 kwietnia czytelnikom odwiedzającym bibliotekę wręczane były zakładki z czerwoną różą wykonane przez dzieci podczas zajęć plastycznych oraz książki. Dzieci wzięły udział w konkursie na zakładkę „Mój ulubiony bohater z książki”.
Maj miesiącem bibliotek
z ofertą nowości wydawniczych, z czasopismami dostępnymi w kąciku czytelniczym, byli zachęcani do aktywnego udziału w życiu biblioteki. 17 maja odbyły się w bibliotece zajęcia dla przedszkolaków pt. „Bajka”. Dzieci oglądały książeczki z baśniami dostępne w bibliotece, odgadywały tytuły bajek, w nagrodę otrzymały słodycze, zakładki i czasopisma dla dzieci.
19 maja bibliotekarka odwiedziła dzieci w Oddziale Przedszkolnym. Było głośne czytanie bajeczek ze zbioru „Baśnie i legendy – najpiękniejsze opowieści”. Dzieci znały odpowiedzi na wszystkie zagadki dotyczące baśni i legend.
Spotkanie z Magdą Olszewską
17 maja Magda Olszewska spotkała się z uczniami kl. III i IV SP nr 2 im. Jana Pawła II. Pani Magda rozmawiała z dziećmi o atrakcjach turystycznych Czerniawy-Zdrój, o szlakach, które wiodą przez Góry Izerskie. Zadawała pytania dotyczące naszej miejscowości. Nagrodą za dobre odpowiedzi były cukierki. Opowiedziała dwie legendy związane z Czerniawą, o lwie i czarcie z Czarciego Młyna oraz o Karkonoszu i córkach Flinsa: Izerze i Kwisie. Na zakończenie spotkania poprosiła dzieci o ilustracje do legend.
XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Czytanie uskrzydla”
W dniach 31 maja – 3 czerwca w ramach XV OTCD pod hasłem „Czytanie uskrzydla” w bibliotece Filii odbyły się zajęcia czytelnicze. 31 maja w Dniu Bociana Białego w kąciku czytelniczym czytana była dzieciom książka Marii Kownackiej „Kajtkowe przygody”. Dla najmłodszych czytelników została również przygotowana wystawa interesujących książek o bocianie i innych polskich ptakach.
2 czerwca czytane były nowości dla dzieci zakupione do biblioteki i zgromadzone w ogromnym kartonowym pudle. Poszukiwanie w nim atrakcyjnych książkowych pozycji sprawiało wszystkim dużą frajdę. Nagrodę, za aktywne wypożyczanie i słuchanie bajek i opowiadań czytanych przez mamę, otrzymała Marika najmłodsza czytelniczka biblioteki – wielbicielka „Franklina”.
3 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i nagród książkowych zwycięzcom konkursu czytelniczego 2015/2016 w kategorii szkoła podstawowa i przedszkole.
Wyniki konkursu:
I miejsce Marika Bohdanowicz
II miejsce Marta Bohdanowicz
III miejsce Dawid Chromik
kategoria – Przedszkole:
I miejsce Hania Pogorzelska
Dyplomy i nagrody książkowe zostały rozdane zwycięzcom w dniu 3 czerwca 2016 r.
NOC BIBLIOTEK
4 czerwca spotkaliśmy się na przedstawieniu teatru Małe Mi pt. „TUWIM Julek PARA buch FRAZY w ruch”. Dzieci, które wzięły udział w imprezie NOC BIBLIOTEK w Izerskiej Łące były zachwycone spektaklem z efektami specjalnymi na tle Gór Izerskich. Po przedstawieniu Pan Piotr Bigus pokazał młyn, opowiedział legendę o Czarcim Młynie, sprawdził umiejętność obsługi przez dzieci urządzeń do produkcji mąki. Na koniec nakarmił wszystkich kiełbaskami, chlebem i słodkim deserem. Pałeczkę przejęła Pani Kasia Rzeczkowska i po głośnym czytaniu książek wyświetliła dzieciom bajkę w kinie i zrobiła pokaz izerskiego nieba.
16 czerwca w bibliotece uwolniono książki.
Wszyscy chętni odwiedzający w tym dniu bibliotekę, mogli zabrać ze sobą książki podarowane przez czytelników.
CZYTANIE USKRZYDLA CZYLI LATO W BIBLIOTECE
od 5 do 29 lipca 2016 r.
wtorki, czwartki, piątki
w godz. 11:00 – 14:00
Dzieci mogą uczestniczyć w następujących zajęciach:
- „Książkowe przeboje” – czyli zajęcia czytelniczo-literackie,
- „Zdobywanie wiedzy przez rozrywkę” – udostępnianie gier multimedialnych oraz planszowych,
- swój talent plastyczno-techniczny ujawnić na zajęciach „Każde dziecko to potrafi”,
- zabłysnąć w konkursie „Zrób sobie zdjęcie z Sienkiewiczem”.
Święto Pluszowego Misia – listopad 2016
Biblioteka przygotowała wystawę bajek i opowiadań o misiach, utrwalonych na różnych nośnikach: książki, kasety video, płyty DVD, audiobooki. 25 listopada dzieci przyniosły do Szkoły Podstawowej nr 2 i Oddziału Przedszkolnego swoje pluszowe misie, po zliczeniu okazało się, że jest ich aż 250, w ubiegłym roku było 179 miśków. 1 miejsce zajęła klasa III, 2 miejsce klasa II i przedszkole, 3 miejsce klasa I.
W dniu pluszowego misia do biblioteki zostały zaproszone dzieci z przedszkola. Wysłuchały głośnego czytania wiersza „Miś jest mały”. Następnie został im przedstawiony trailer misiowych książeczek, dostępnych w bibliotece. Oprócz książek o misiach przedszkolakom zostały również przybliżone czasopisma związane z misiem: „Kubuś Puchatek”, „Miś”. Dzieciom zostały przekazane wiadomości o prawdziwych misiach – niedźwiedziach brunatnych, np.: gdzie śpią zimą, co jedzą, ile ważą i mierzą małe misie.
Po zapoznaniu się z różnymi informacjami chętnie wzięły udział w konkursie o życiu niedźwiedzi. Znały odpowiedzi na wszystkie pytania. Również zagadki o pluszowych misiach nie sprawiły im żadnego problemu. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane „małym co nieco” czyli herbatnikami z wrzosowym miodem, który był przepyszny, pierniczkami i cukierkami. Otrzymały po jednym egzemplarzu czasopisma dla dzieci i kubusiowe gadżety.