[wpa_toolbar]

Podsumowanie 2022

Systematycznie realizowane zakupy powiększyły księgozbiór biblioteki o 217 woluminów, 55 książek zostało zakupionych dzięki dotacji Biblioteki Narodowej
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Do biblioteki zapisało się w 2022 roku 173 czytelników z Czerniawy i okolic.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się powieści Katarzyny Michalak, Joanny Tekieli, Małgorzaty Rogali, Remigiusza Mroza, Przemysława Piotrowskiego… Młodsi użytkownicy chętnie wypożyczali książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”, „Magiczne Drzewo”, „Star Wars”, „Złota Kolekcja Bajek”, „Masza i Niedźwiedź”, „Psi Patrol”.

Biblioteka uczestniczyła w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym, jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. Każdy młody czytelnik otrzymał w prezencie Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki, dziecko otrzymało naklejkę, a po zebraniu 10 zostało uhonorowane imiennym dyplomem.

Przez cały rok była sukcesywnie tworzona elektroniczna baza danych. Zasoby biblioteczne są katalogowane w systemie ALFIOS. Dotyczy to przede wszystkim zakupionych nowości bibliotecznych. Zbiory są ewidencjonowane przez naklejanie kodów kreskowych na książki. Do katalogu biblioteki jest bezpośredni dostęp ze strony głównej biblioteki mbpswieradow.org.pl

Praca kulturalno-oświatowa prowadzona przez bibliotekę jest ściśle związana z upowszechnianiem czytelnictwa. Dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w spotkaniach teatralnych, warsztatach, podczas których uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością, miło spędzić czas i doskonale się bawić.

W kwietniu Pan Krzysztof Koziołek (pisarz i dziennikarz, pasjonat górskich
wędrówek) brawurowo poprowadził warsztaty pt. „ Pogromcy FAKE NEWSÓW
i HEJTU” dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju.
W ich trakcie uczestnicy przyswoili sobie umiejętność właściwego pozyskiwania
i weryfikacji informacji, rozróżniania fake newsów od prawdy, reagowania na hejt. Poznali jak ważna jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, szacunek dla siebie i innych. Pisarz podał ciekawe przykłady z mediów: telewizji, internetu. Przekazał dzieciom rzetelne informacje.

26 kwietnia odbył się spektakl Teatru Blaszany Bębenek „Asterix ratuje Obelixa”. Szkołę odwiedzili mieszkańcy Gali: Asterix, Obelix, Panoramix… Z przedstawienia na podstawie francuskiej serii komiksowej popłynęła nauka, że należy pomagać przyjaciołom i warto być wiernym swoim zasadom.

Dyplomy i nagrody w majowym konkursie na najaktywniejszych czytelników otrzymali:
Szkoła:

  1. Marika Bohdanowicz
  2. Patryk Pobiedziński
  3. Natalia Szelestowska

Przedszkole:

  1. Filip Bohdanowicz
  2. Dorota Radewka
  3. Hania Janicka

W listopadzie, z okazji urodzin pluszowego misia bibliotekę odwiedziły dzieci z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 2. Dzieci bardzo dobrze znały historię powstania pluszaka. Książki o misiach i pluszowe maskotki dostarczyły im wielu pozytywnych emocji.
Po wysłuchaniu wierszyka Zofii Bronikowskiej „Miś idzie do przedszkola” dzieci opowiedziały o swoich pluszowych misiach, jak mają na imię, dlaczego są ulubionązabawką. 

Świetnie orientowały się jakie misie występują w przyrodzie, założyły maski koali, pandy, niedźwiedzia brunatnego i polarnego. Zapoznały się z projektem Instytutu Książki dla dzieci przedszkolnych „Mała Książka – Wielki Człowiek” i nowymi wyprawkami czytelniczymi.
W nagrodę, za przyjaźń ze swoimi miśkami, dzieci otrzymały misiowe zakładki
i czasopisma dla najmłodszych.

28 listopada do szkoły w Czerniawie-Zdrój zawitała Pani Izabell z Pracowni Piernikowej i poprowadziła zajęcia dla uczniów klasy II.
Dzieci zajęły się dekorowaniem pierników o różnych kształtach, używając jadalnych koralików, posypek i lukru królewskiego. Każdy uczeń stworzył swoje własne, niepowtarzalne pachnące cudeńka. W trakcie zajęć do klasy przyszedł Pan Ciastek. Wzbudził on ogromny zachwyt, każdy chciał mieć
z nim zdjęcie na pamiątkę. Zajęcia były niezwykle inspirujące, pyszne i pachnące. Uczniowie serdecznie podziękowali Pani Izabell i wręczyli drobny upominek – szydełkową zawieszkę na okno.

W grudniu w szkole gościł Teatrzyk Blaszany Bębenek z własną interpretacją baśni Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Zmieniająca się scenografia, piosenki śpiewane na żywo, wspólne zabawy z dziećmi sprawiły, że spektakl bardzo się spodobał. Aktorzy mieli świetny kontakt z publicznością. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, rozwiązywały zagadki i pomagały w poszukiwaniach Kaja. Były gromkie brawa i serdeczne podziękowania.

Przedszkolacy i uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną „Izerka”: „VII Festiwal Dyniowy”, „Miś – moja przytulanka”, „Moja choinka na Święta 2022”