[wpa_toolbar]

Podsumowanie 2020-2021

Z powodu pandemii lata 2020 i 2021 były okresem pełnym wyzwań i szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów Filia była niedostępna dla Czytelników w okresie od 12 marca do 13 maja 2020 r. W pozostałych miesiącach Czytelnicy mogli wypożyczać książki ale bez wolnego dostępu do półek. Zgodnie z zaleceniem Biblioteki Narodowej zwracane
od Czytelników materiały biblioteczne musiały przejść kwarantannę.

Kiedy biblioteka była nieczynna została przeprowadzona inwentaryzacja księgozbioru.

Zakupy nowości wydawniczych były realizowane systematycznie. W 2020 r. księgozbiór powiększył się o 143, w 2021 r. o 173 woluminy. Część pozycji książkowych zostało zakupionych z dotacji Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podczas gromadzenia zbiorów zwraca się uwagę na potrzeby lokalnego środowiska. Główna część zbiorów to literatura piękna dla Czytelników dorosłych, młodzieży i dzieci.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się powieści obyczajowe Agnieszki Krawczyk, Katarzyny Michalak, Joanny Tekieli, Krystyny Mirek, kryminalne powieści Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego, komedie kryminalne Olgi Rudnickiej, Alka Rogoźnickiego…

Młodsi użytkownicy chętnie wypożyczali książki z serii „Dziennik Cwaniaczka”, „Magiczne Drzewo”, „Psi Patrol”, „Kraina Lodu”.

Z powodu obostrzeń biblioteka odnotowała niewielki spadek czytelnictwa. W roku 2020 z biblioteki korzystało 171 Czytelników, w 2021 – 173 Czytelników. Z biblioteki korzystają głównie użytkownicy z Czerniawy-Zdr. i okolic, uczniowie Szkoły Podstawowej i dzieci z Oddziału Przedszkolnego.

Otwarcie biblioteki w reżimie sanitarnym oznaczało okrojony sposób działalności.

Podczas ferii zimowych w 2020 r. Filia zaprosiła najmłodszych widzów na edukacyjny spektakl teatru Blaszany Bębenek pt.: „Pierścień Morfeusza” z serii Smerfne Przygody. Naszych milusińskich przywitała urocza Smerfetka. Dziecięca widownia współtworzyła przedstawienie. Dzieci odpowiadały na zagadki, wspólnie tańczyły, śpiewały i wspaniale się bawiły.

W maju – Miesiącu Bibliotek zostali nagrodzeni najaktywniejsi Czytelnicy w kategorii przedszkole i szkoła podstawowa.

„Święto Pluszowego Misia” zamiast w Filii odbyło się w Oddziale Przedszkolnym. Dzieci wysłuchały historii o misiu „Teddy” i opowiadań o „Misiu Uszatku”. Oglądały książeczki o misiach bajkowych i tych, które występują w przyrodzie. Na tablicy multimedialnej dzieci pokazały zdjęcia swoich pluszowych przytulanek.

Przedszkolacy i uczniowie uczestniczyli w szkoleniach użytkowników biblioteki, w konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną „Izerka”: „Mój pomysł na Zajączka Wielkanocnego”,”Portret Mikołaja”, „Wielkanocne zwierzątko”, „Mikołaj i jego pomocnicy”, „Smoki i dinozaury w mojej wyobraźni”.

Biblioteka uczestniczy w projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi. Dzieci otrzymują wyprawkę czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.