[wpa_toolbar]

Wykłady w Izerskim Klubie Międzypokoleniowym

Data Publikacji: 06.12.2015
Udostępnij

3.XII.2015 r o piętnastej już po raz 4 odbyło się spotkanie w Izerskim Klubie Międzypokoleniowym, w tym dniu Izerka przybrała odświętny wystrój, stroiki, świecąca choinka, oddawały już świąteczny charakter, co wpłynęło pozytywnie na uczestników.

Wcześniej przybyła Monika Gardecka, która ustawiła stoisko „Świątecznego kiermaszu książek” – samych nowości wydawniczych z różnych dziedzin, z przewagą książek dla najmłodszych. Zainteresowanie wśród czytelników było spore, przypomnijmy kiermasz w Izerce trwa do 22.XII, można również zamówić książki bezpośrednio u Moniki Gardeckiej – właścicielki Księgarni Literackiej w Szklarskiej Porębie, która punktualnie o 15 w czapce mikołajowej rozpoczęła wykład „Anna Mostowska – nowoczesna kobieta swoich czasów”, która urodziła się ok. 1762, a zmarła w 1833roku. Była rozwiedziona, pisała, wydawała książki, potrafiła zarobić pieniądze, co w tamtych czasach raczej tego kobiety nie robiły.

Wykład poszerzony o życiorys drugiej niezwykłej, odważnej kobiety, filozofki, pisarki, ale tez jednej z pionierek współczesnego feminizmu, jaką była Simone de Beauvoir również wywołał zainteresowanie, były pytania, a na koniec oklaski.

Drugi wykład z prezentacją, poprowadziła Justyna Golanowska. Był to wykład z cyklu „Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje”, również zebrał pochwały, trzeba zaznaczyć, że prelegentka stworzyła autorski projekt pt. „Sherlock Holmes i zaginiony naszyjnik, czyli tajemnice ludzkiej pamięci”.
Wprowadzają nas w temat, wyjaśniła czym jest pamięć, w jaki sposób działa, czy istnieje jedna czy kilka różnych pamięci? Dlaczego każdy zapamięta z tego wykładu co innego?

Bohaterem wykładu był Sherlock Holmes genialny detektyw – gdyż potrafi rozwiązać każda zagadkę, inteligentny, sprytny, logicznie myślący, nadzwyczajnie spostrzegawczy, mistrz sztuki dedukcji, obdarzony niesamowitą pamięcią.

Następnie przeczytała detektywistyczne opowiadanie, byśmy mogli się przekonać, że każdy z nas co innego zapamiętał. Kolejne spotkanie zapowiada się ciekawie, gdyż zostało przerwane w kulminacyjnym momencie.

Życząc Wesołych Świąt zapowiedzieliśmy wykład z Justyna Golanowską na początek stycznia 2016 roku, tym zakończyło się 4 spotkanie uczestników Izerskiego Klubu Międzypokoleniowego.[Best_Wordpress_Gallery id=”86″ gal_title=”Wykłady w Izerskim Klubie Międzypokoleniowym”]