[wpa_toolbar]

Wanda Chotomska – pisarka pokoleń

Data Publikacji: 22.09.2017
Udostępnij:

Izerka dla przedszkolaków i dzieci klas I – III SP przygotowała nowy projekt na sezon wrzesień 2017r – czerwiec 2018r.

Mamy zamiar przez cały rok szkolny przedstawiać najmłodszym dorobek twórczy Wandy Chotomskiej – poetki i pisarki książek dla dzieci, zmarłej 2 sierpnia 2017r. pozostawiła wiele utworów, które staną się inspiracją do prowadzenia zajęć literacko – plastycznych, w swojej twórczości kontynuuje najlepsze tradycje J.Tuwima i J.Brzechwy.

Na jej twórczości wyrosły pokolenia dzieci, debiutowała po 1958 roku, stworzyła ponad 200 książek dla dzieci, w tym piosenki, słuchowiska.

Przez te wszystkie lata zadziwiała pomysłowością literacką, ale też wielkim poczuciem humoru, pisała legendy z myślą o młodszym pokoleniu, przypominała dzieciom sławnych Polaków, znała się na ptakach, instrumentach, teatrze, intrygowała słowem, stosowała zabawne słownictwo, ucząc w ten sposób etymologii .

Zabawę słowem, przysłowiami, historią itd. w wydaniu Wandy Chotomskiej i tym będziemy się starać zainteresować młode pokolenie.

Z twórczością pisarki będziemy wybierać utwory tematycznie dostosowane do pory roku, świąt, np. „Tadek – Niejadek” dla dzieci, które mało jedzą, „Wiersze pod psem”, „Pięciopsiaczki”, dla wielbicieli zwierząt, dla muzycznie zainteresowanych też się znajdą wiersze. Jej wiersze jak to ona sama przyznała w wywiadzie opublikowanym w Nowych Książkach nr 6/2014 dostępnych w bibliotece, „są bardzo muzyczne, pewnie dlatego, że piszę głośno, po prostu głośno mówię do siebie, żeby słyszeć słowo, układ słów, potem cały wers, zwrotkę”.

Pragniemy, aby nasze dzieci poznały dobrze twórczość Wandy Chotomskiej, będziemy je inspirować aby rysowały, kolorowały, wykonywały prace techniczne. Na początku 2018 roku ogłosimy konkurs inspirowany bogatą twórczością pisarki.

Zaprosimy do współpracy wyjątkowych gości, którzy będą dzieciom czytać najpiękniejsze jej utwory, głównie wiersze „Wolę pisać wiersze, bo jak się pisze prozę, to ręka się bardziej męczy, a ja piszę ręcznie i chyba zręcznie … (Nowe Książki nr 6/2014 s.8).

Pierwsze spotkanie już się odbyło, z grupą „Muchomorki” i gościem radną Aleksandrą Kasprzak, która od nas dostała wyjątkowe podziękowanie za aktywny udział w kampanii „Cały Świeradów czyta dzieciom” i oczywiście zadeklarowała swój dalszy udział w naszych imprezach.

Możemy się poszczycić iż Wandę Chotomską w Świeradowie – Zdroju gościliśmy i wielu z nas ją poznało osobiście 31 maja 2007 r (są zapisy i zdjęcia w Kronice Izerki). Było to święto dla całej szkoły, nauczyciele: Teresa Fierkowicz, Grażyna Kasprzak, Izabela Salawa przygotowały uroczystą oprawę, a my nagrodziliśmy wielu uczniów w konkursie plastyczno – literackim „Moja przyjaźń z Wandą Chotomską”, Pięknie o poetce napisały Alina i Kamila Fierkowicz, Joasia Żuk, Adriana Mazurkiewicz, a Kamila Brzostowskiego posiadamy w kronice wiersz „Dla Pani Wandy”

Każdy Te pisarkę zna,
gdy wiersze Jej czyta
jest ubaw na sto dwa!
Z Jackiem i Agatką
wyruszyć w świat
zagrać z Chopinem

Postaramy się, aby nasi goście – lokalni przedstawiciele kultury, oświaty, władz samorządowych przeczytali najpiękniejsze utwory Wandy Chotomskiej, bo trzeba jak to określiła „Zaciekawić dzieci czytaniem” tak i my to wspólnie będziemy robić.