[wpa_toolbar]

Wakacje – dobra pora na czytanie!

Data Publikacji: 03.07.2016
Udostępnij:

Wakacje sprzyjają lekturze, warto sięgnąć po nią i zapomnieć choć na chwilę o troskach, kłopotach, a przede wszystkim poprawić stan czytelnictwa w Polsce. Czytając „Raport o Stanie Czytelnictwa na rok 2015” opublikowany przez Bibliotekę Narodową, ma się wrażenie, że Polska to kraj analfabetów, a badania opierają się na deklaracjach dotyczących czytania książek, ale też krótszych tekstów, artykułów prasowych zarówno na papierze jak i w internecie, w tym też blogów.
Czy to oznacza, że Polacy nie czytają ? Według wielu, w tym nas bibliotekarzy tkwi ziarenko optymizmu,że jednak są zakorzenione silne nawyki czytelnicze, które kształtują przyszłego czytelnika. Rodzina, nauczyciel, możliwość korzystania z biblioteki może wpłynąć na stan czytelnictwa. W tym roku szkolnym po raz pierwszy ustanowiliśmy tytuł „ Najbardziej Rozczytanego Nauczyciela ” i przyznaliśmy nauczycielowi języka polskiego – Agnieszce Całko, która według nas wykonała kawał dobrej użytecznej pracy, tak zachęciła skutecznie gimnazjalistów do czytania,że sięgnęli po książki W.Whartona. J. Austen A. Christie, a 5 gimnazjalistek wzięło udział w 10 Dolnośląskim Turnieju Młodych Recenzentów : Ola Żuk, Wiktoria Olejniczak, Natalia Strózik, Natalia Ostrowska, Kasia Kudyba, i jedna z nich zdobyła III nagrodę spośród 151 nadesłanych na konkurs prac. Mając taką mentorkę w jakimś stopniu mniej mamy obaw, jeżeli chodzi o stan czytelnictwa, tak dalej trzeba działać pani Agnieszko, duże brawa od nas.
My jako lekturę na wakacje polecamy kryminały, w tym szwedzkie. Z 10 książek wypożyczonych na lato w bibliotece szwedzkich aż 9 to kryminały (Polityka nr 26).
I nie ma co się dziwić, czyta się świetnie, proponujemy sagę kryminalną Camilli Läckberg, które są nie tylko mrocznymi thrillerami, ale również doskonałymi powieściami obyczajowymi, w mieście Fjällbace rozgrywają się historie tragiczne, często osadzone w odległej przeszłości.
Jest już w Izerce długo oczekiwana kontynuacja „Shantaram”- „Cień góry”. Polecamy jako największe wydarzenie literackie 2015 roku najgłośniejszą amerykańską powieść Hanya Yanagihara „Małe życie”, tylko 800 stron do przeczytania, z biograficznych „Oddech” M. Jaruzelskiej, kontynuacja dwóch poprzednich medialnych bestsellerów „Towarzyszki Panienki” i „Rodziny”, zmusi nas do zastanowienia nad własnym życiem, z kolei Michał Rusinek w „Nic zwyczajnego” pisze o Wisławie Szymborskiej, jakiej do tej pory nie znaliśmy, jest to portret poetki o niezwykłym poczuciu humoru, a sam autor po 15 letnim sekretarzowaniu Noblistce mógł taka książkę napisać.
Z polskich autorów nasze uznanie zdobył Remigiusz Mróz,pisząc trylogię kryminalną z komisarzem Forstem, świetny najnowszy kryminał „Trawers”.
Dla pań najnowszą Gabrieli Gargaś „A między nami wspomnienia” o zakazanej miłości, która nie powinna się zdarzyć oraz Agnieszki Lingas – Łoniewskiej „Jesteś moja dzikusko”, o trudnej miłości, już tradycyjnie nie rozczarowuje miłośniczki jej literatury, tak jak najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „Przeznaczenie”, czyli historia pięciu osób, którzy otrzymują szansę od losu, książka nasączona dojrzałym optymizmem.
Zapraszamy do bibliotek, księgarni, warto coś wypożyczyć i nie tylko latem poczytać.
Każda pora roku jest dobra na lekturę..
Za parę tygodni Izerka wzbogaci się o kwotę 8100 zł z Ministerstwa Kultury na zakup książek, tak więc nowości nie zabraknie.