[wpa_toolbar]

Twórcze spotkania z książką – już mają 11 lat

Data Publikacji: 21.05.2017
Udostępnij

12 maja 2017 w Izerce dolnośląscy bibliotekarze z Działu Pracy z Dziećmi – Jerzy Kumiega – kierownik Działu Pracy z Dziećmi DBP i Katarzyna Kujawa – instruktor ds. czytelnictwa dziecięcego w Dziale Pracy z Dziećmi DBP spotkali się z uczniami klasy czwartej na zajęciach pt. „Dane osobowe książki. Porządkowanie alfabetyczne.” Przypomnijmy , w październiku 2016 z tą samą klasa były przeprowadzone „Twórcze spotkania z książką” „Jak to z Lechem, Czechem i Rusem było” według książki W. Chotomskiej. I się okazało, że bibliotekarze byli zachwyceni postawą młodych czytelników dlatego obiecali im następne zajęcia, właśnie w maju.
Zostały przygotowane odpowiednie narzędzia (tablica, miarka, kartki oraz książki) i punktualnie o 9.00 klasa IV a, z wychowawcą przybyła na spotkanie z animatorami czytelnictwa, rozpoczynając zajęcia od nietypowego przedstawienia się, omówili zasady dobrych zwyczajów, które w takiej sytuacji obowiązują: mówimy wyraźnie swoje imię i nazwisko, przyjmujemy postawę wyprostowaną, osoba starsza podaje pierwsza rękę osobie młodszej itp.

Następnie była pouczająca rozmowa o porządkowaniu informacji na temat tego jak się nazywają, ważne przy tym jest dobra znajomość alfabetu, poprawne wymawianie nazw liter po polsku, szczególnie na rzadziej wymieniane litery. Odbyła się dyskusja o tym, dlaczego jest nam potrzebna znajomość alfabetu i kolejność w nim liter. Były ćwiczenia z alfabetycznym ustawianiem się, czyli porządkowaniem według nazwisk, nie zabrakło wykładu o alfabecie w innych kulturach.

W II części spotkania animatorzy opowiedzieli dzieciom co będzie przedmiotem zajęć: będziemy zbierać najważniejsze informacje o książkach i porządkować je.

Zanim jednak to nastąpi każdy powinien znać najważniejsze informacje o sobie samym. Zostały omówione informacje tzw. danych osobowych niezmiennych i zmiennych. Nie zabrakło rozmów o ostatnio przeczytanych książkach, były pytania o tytuł książki oraz o imię i nazwisko pisarza.

Prowadzący opowiadali dlaczego ważna jest informacja o tym kto napisał książkę, one mają swoje dane osobowe, które nazywamy metryczką. Dane te powinny znajdować się w każdej książce i można je opisać na specjalnej karcie. A zbiór takich kart nazywamy katalogiem.

Dzieci zobaczyły w Izerce kartę w katalogu: bibliotecznym, tradycyjnym i elektronicznym. W dyskusji z dziećmi o danych osobowych książki wskazano na analogię do danych osobowych człowieka. Dzieciom przekazano ważną informację, że istnieje specjalna ustawa o ochronie danych osobowych i dlaczego nie powinno się takich danych udostępniać obcym osobom.

Już na same zakończenie raz jeszcze powtórzono alfabet, ułożono karty alfabetycznie, a przede wszystkim wszyscy uczniowie otrzymali pochwały za świetne aktywne uczestnictwo w zajęciach, a największe brawa zdobyła Iga.

Jerzy Kumiega z Kasią Kujawą obiecali, że w listopadzie się spotkają z tą samą grupą dzieci, tyle że już będą w V klasie. Zajęcia rozszerzonej lekcji bibliotecznej można uznać z udane.[Best_Wordpress_Gallery id=”158″ gal_title=”Spotkanie z książką 11 lat”]