[wpa_toolbar]

Ta, Która Wie

Data Publikacji: 31.10.2015
Udostępnij

Motyw starej kobiety – wiedźmy we współczesnej prozie – wykład w Izerskim Klubie Seniora.

Inauguracja za nami, a 30.X o godz 15.00 spotkaliśmy się na i wykładzie Gabrieli Dragun, która przyjęła nasze zaproszenie i wyraziła chęć dalszej współpracy.
Przed wykładem Kasia Salawa- jedna z finalistek Ogólnomiejskiego Konkursu Recytatorskiego zadeklamowała wiersz „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, czym bardzo wzruszyła naszych gości. Spotkanie miało charakter specyficzny, gdyż odbyło się w przededniu święta Halloween i Święta Zmarłych, więc nie mogło zabraknąć dyniowych kompozycji oraz wystawki o święcie Wszystkich Świętych.
Gabriela Dragun mówiąc o motywie starej kobiety – wiedźmy, oparła swoją analizę na przykładach książek Olgi Tokarczuk i Izabeli Filipiak.
Przywołanie przez nią bohaterki wykreowane przez pisarki są nosicielkami wielu cech charakterystycznych dla wiedźm. Należą do nich: niekonwencjonalny, często odstraszający wygląd zewnętrzny, czarne zwierzaki, magiczne rośliny (ruta), przedmioty (peruki , lustra), są w większości prostymi osobami, ale też samotnice, które mają wiele do zaoferowania, bo żyją w harmonii ze światem i w zgodzie ze sobą .
Wykład był tak ciekawy, iż wszyscy wyrazili chęć następnego spotkania z Gabrielą Dragun, a my już zapraszamy na spotkanie z Haliną Burkowską i jej poezją oraz na wykład Moniki Gardeckiej „Anna Mostowska” nowoczesna kobieta swoich czasów” – więcej szczegółów w bibliotece.

[Best_Wordpress_Gallery id=”78″ gal_title=”Ta ,która Wie”]