[wpa_toolbar]

Sybirackie dzieje

Data Publikacji: 19.09.2017
Udostępnij

17.09.2017 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sybiraka i promocji książki „Sybirackie dzieje”.

W programie organizatorzy tj. Burmistrz Miasta Świeradów – Zdrój oraz Zarząd Związku Sybiraków, Koło w Świeradowie – Zdroju zaplanowali: zbiórkę sztandarów, złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz Mszę św. w intencji Ojczyzny, następnie już w kawiarni Bohema odbyło się: powitanie, życzenia i podziękowanie, występ dzieci i prezentacja książki.

Było uroczyście i wzruszająco, Przewodnicząca Związku Sybiraków Eugenia Kudera otrzymała podziękowania od burmistrza Rolanda Marciniaka, gdyż to ona ocaliła od zapomnienia historię, dzieje Sybiraków mieszkających w naszym mieście i okolicy.

Sybirackie dzieje – to wynik konkursu prac pisemnych z roku szkolnego 2003/2004.

Warunki Konkursu wówczas opracowywały wspólnie p. prezes Irena Tugi i nauczyciel historii Danuta Bartosiewicz.

Forma prac miała być dowolna: opowiadanie, dialog, opis, a temat to „sprawy o których chcieli rozmawiać z młodzieżą Sybiracy, wspominając trudny okres swojego życia” (cytat ze wstępu książki). Na 148 stronach książki mamy niepowtarzalną okazję zapoznać się z sybirackimi dziejami, są zdjęcia, mapy, po prostu „Ku pamięci o byłych ludziach i ich czasach” należy przeczytać i oddać się refleksji, by nikt nigdy nie poznał ciężkiego życia na nieludzkiej ziemi, ani okrucieństw wojennych” (D.Bartosiewicz).