[wpa_toolbar]

„Świat jako mandala w twórczości Olgi Tokarczuk” – 63 spotkanie w IKM

Data Publikacji: 09.01.2024
Udostępnij

Po świętach, w grudniowy wieczór 28 grudnia spotkaliśmy się w Izerce na wykładzie „Świat jako mandala w twórczości Olgi Tokarczuk” cz. I. Był to wykład Gabrieli Dragun, przypomnijmy od paru lat również prowadząca ćwiczenia z wykładem na temat zdrowia, jak np. 29 stycznia podczas 31 Finału WOŚP pt. „Wspieranie zdrowia przez regulację nerwu błędnego”.

Wykład opierał się na interpretacji niektórych książek Olgi Tokarczuk, a głównie konceptu natury w „Prawieku i inne czasy”. Jak wiemy natura fascynuje ludzi od zarania dziejów, jest nie tylko motywem literackim, malarskim, ale stała się obiektem kulturowym wielu cywilizacji.

Natura jest przewodnikiem cyklu życia, jego porządek, systematyczności, duchowości. A grzyby w jej twórczości zajmują wiele miejsca, są częstym motywem, bohaterka „Domu dziennego, domu nocnego” Marta zachwyca się grzybami, słyszy jak rosną wręcz utożsamianie się z nimi, twierdząc nawet „gdybym nie była człowiekiem, byłabym grzybem”. Według noblistki grzybnia jest matką wszystkich grzybów i trzeba się wykazać wielką duchownością i aby zrozumieć grzybnię, trzeba myśleć nieco inaczej, po prostu wyjść poza sztywny podział, a końcowym zdaniem pani Gabriela podsumowała iż pod metaforą grzybni kryje się wieczny porządek, łączy świat materialny i duchowy i realizm miesza się z mitem, i są to cienkie granice.

Ponadto wykładowczyni przyniosła zestaw przypraw – ziół – zdobytych z ekologicznych upraw, każda z nas wąchała, oczywiście sprawdzając czy nie mamy zaburzeń węchu, a było co wąchać, m.in. gałkę muszkatołową, majeranek, oregano, kurkumę.

Na zakończenie było wiele pytań, refleksji osobistych i oczywiście podany został termin na II część wykładu „Świat jako mandala w twórczości Olgi Tokarczuk” na dzień 01.02.2024 godzina 15.00. Już zapraszamy.