[wpa_toolbar]

Palmy wielkanocne po raz VII w Kościele

Data Publikacji: 22.03.2016
Udostępnij

A była ich rekordowa ilość, rok temu 51, dwa lata temu 43, a w tym roku 86 palm wykonano, które oceniono, dzieląc je na różne kategorie.
Czytelnicy wcześniej mogli podziwiać palmy wielkanocne w Izerce, które oczywiście wzbudzały podziw i radowały nasze oczy w pochmurne dni.
28 palm swoich uczniów przywiozła nauczycielka Beata Hołyszewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Lwówku Śląskim. Były wykonane w różnych technikach, jako materiały posłużyły kolorowe bibuły, wstążki, pisanki, gałązki przeróżnych krzewów itp.
Niedziela Palmowa zwana kwietną lub wierzbową jest wstępem do Wielkiego Tygodnia, obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Podtrzymując pielęgnowaną przez wieki tradycję, przeżywamy że świąteczne dni stają się wyjątkowe, do których co roku tęsknimy.
Lipnica Murowana ma od 58 lat swój konkurs na najdłuższą i najpiękniejszą palmę, w Niedzielę Palmową wokół figury św. Szymona wyrasta las barwnych palm o wysokości prawie 30 metrów, są one wykonane z wikliny, ozdabiane kwiatami bibułowymi, bukszpanem i innymi suszkami.
W naszej kategorii na wysokości rozgrywają rywalizację o palmę pierwszeństwa od paru lat rodzeństwo Jacek i Agata Szaniawscy z rodziną Salawów, w tym roku największą palmę właśnie wykonało rodzeństwo J. i A. Szaniawscy 4,20 m, II miejsce Karolina Salawa 3,20m, a III Kasia i Zosia Salawa po 2,83m
Z pomocą niezawodnych: Ani Panek i wikarego Wiesława Złotka palmy zostały przewiezione do Kościoła, gdzie w Niedzielę Palmową już wiele więcej mieszkańców i turystów mogło je podziwiać. Przyznano ogółem 57 nagród, dziękujemy że oprócz organizatorów swoje nagrody przyznały: Wiesława Stasik, Iwona Korzeniowska – Wojsa, Magda Olszewska, pracownice biblioteki szkolnej i miejskiej, Danuta Erling, właścicielka Księgarni Literackiej w Szklarskiej Porębie, właściciel sklepu KLEKS.
My za rok również gorąco zachęcamy do udziału rodzinnego w konkursie „Mój pomysł na Palmę Wielkanocną” uważając, że w dzisiejszych czasach tak zabieganych, nerwowych, powinniśmy szczególnie przywiązywać wagę do starych zwyczajów, które powodują często zadumę, tęsknotę, chwilę zadumania.