Spotkanie autorskie to, takie wydarzenie kulturalne, które ma na celu głównie propagować czytelnictwo i autora, to doskonała akcja, aby poznać osobiście pisarza i zadać mu pytania, a przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę z określonej tematyki, zdobyć autograf, przez prawdziwego miłośnika twórczości swojego ulubionego autora.
A dla nas bibliotekarzy to aktywna zachęta do czytania, tak to jest w przypadku cyklicznych spotkań organizowanych dla młodych czytelników, takie odbyło się 21 września w Szkole Podstawowej nr 2 w cyklu z „Walizką pełną książek” z autorką 15 książek współpracującą z wydawnictwem Literatura, laureatką wielu nagród. W Czerniawie młodzi czytelnicy wysłuchali opowieści pisarki o jej książkach „Już, już”, „Kobra”, „Świat Mundka” ponadto podjęła tematy dotyczące jak to określiła „Ważnych spraw dziewczyn i chłopaków”, a organizatorzy zapewnili książki dla każdego czytelnika wraz z indywidualną dedykacją i torbę na książki. Katarzyny Wasilkowska z kierownikiem Działu Pracy z Dziećmi Jerzym Kumiegą inicjatorem imprezy „Walizki pełnej książek, czyli Dolnośląskie Spotkania z pisarzami”, zwiedzili Czerniawę, odbyli rozmowę z Dyrektorem Stacji Kultury Dorotą Marek oczywiście byli pod wrażeniem opowieści o kulturalnych imprezach, oprowadzeni od peronu po wszystkich pomieszczeniach Stacji wyrazili chęć, aby kiedyś tu odbył się Wielki Finał imprezy literackiej, gdzie by mogli się spotkać z czytelnikami najlepsi pisarze piszący dla dzieci i młodzieży. Wszystko przed nami , z dyrektorką Stacji Kultury jesteśmy gotowe podjąć się takiego wyzwania.
Z kolei po raz siódmy w 9 Noc Bibliotek 7X2023 odwiedziła po raz siódmy autorka 19 książek Jolanta Maria Kaleta, w tym „Pułapki” z akcją w Górach Izerskich tym razem przygotowała wykład „Góry w mojej twórczości”, nasi czytelnicy brawami podziękowali, jeszcze po zakończeniu również trwały rozmowy, można było również zakupić unikatowe wydania książek z dedykacja pisarki, zrobić zdjęcia, zjeść ciasto, wafle (wykonane przez czytelniczkę, a zarazem wielbicielkę pisarki Kalety), a przemiły wpis do kroniki Izerki oraz wywiad z fotela „Pod Panem Tadeuszem” zakończył Noc Bibliotek 2023.
Dodatkową atrakcją Nocy Bibliotek była obecność lokalnej poetki Haliny Burkowskiej, która przeczytała wiersz Nieczytanie – noblistki Wisławy Szymborskiej i przyznała się, że w przygotowaniu do wydania jest 3 tomik poezji.
20 października zawitał do Izerki autor 27 książek z zawodu pisarz i dziennikarz, podobnie jak Jolanta Maria Kaleta pasjonat górskich wypraw, zdobył w 2011 roku Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego pisarza powieści kryminalno – sensacyjnej, w tym kryminały retro, na spotkaniu z uczniami w Izerce wręczyliśmy okolicznościowy Dyplom – Gratulacje za zdobycie I miejsca w Rankingu Wypożyczeni za rok 2022, gdyż czytelnicy w różnym wieku przez cały 2022 rok najchętniej sięgali po jego książki, pokonał R.Mroza i J.M.Kaletę. Gościliśmy po raz drugi (Notatnik Świeradowski nr 4/2022), gdyż się okazało że spotkanie autorskie z elementami warsztatowymi „Pogromcy Fake Newsów” są tak świetne, ze po roku powtórzyliśmy dla innych uczniów w Szkole nr 1 i 2. W III częściach zajęć, uczestnicy przekonują się iż weryfikowanie informacji jest konieczne , gdyż wiele z nich jest zmanipulowane.
Krzysztof Koziołek przekazał 2 egzemplarze thrillera „Chiński wirus” z dedykacją „Zwycięzcy licytacji” intrygującej lektury na 32 Finał WOŚP w styczniu . A reasumując podsumował iż myślenie nie boli, warto myśleć.
Spotkanie autorskie są naszą dobrą tradycją, którą będziemy rozwijać …