[wpa_toolbar]

Lokalnie i bibliotecznie

Data Publikacji: 25.05.2015
Udostępnij

W takim klimacie odbyły się 21 maja w Izerce zajęcia dla dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2. Po powitaniu udaliśmy się do do biblioteki szkolnej, po krótkiej lekcji bibliotecznej już w naszej bibliotece czekała na nich Magda Olszewska, tym razem miała opowiadać o historii naszego miasta (przepraszamy dorosłych czytelników, że spotkanie z cyklu „Dobra książka i kawa” w miesiącu maju nie odbyło się) oraz legendę własnego autorstwa o Flinsie z Gór Izerskich, różniącego się od złośliwego Karkonosza, gdyż był dobrym duchem gór. Flins był ponadto życzliwy dla ludzi, pomagał im bezinteresownie, miał dwie córki – Izerę i Kwisę, które urodą urzekły Karkonosza, a one nie chciały starego, złośliwego starca. Rozsierdzony Karkonosz postawił przed ojcem i córkami warunki, albo jedna z dziewcząt zdecyduje się zostać jego żoną, albo cała rodzina zostanie srogo ukarana. Flins nie przestraszony usiłował chronić swoje córki, ale na nic to się zdało, gdyż Karkonosz rzucił zaklęcie – „Obyś skamieniał na wieki”, takie samo przekleństwo dotyczyło Kwisy, którą zamienił w kamień, spod którego pociekły łzy, a starszą Izerę dogonił blisko Stogu Izerskiego. Ją również dosięgła klątwa, spod kamienia w który zamieniła się Izera popłynęły łzy brązowe, bo taki kolor oczu miała dziewczyna. Klątwa Karkonosza, który nie potrafi i nie lubi wybaczać trwa po dzień dzisiejszy. Pani Magda wyciągnęła mapę ,aby dzieci mogły zlokalizować miejsca o których opowiadała. Każde dziecko dostało po kamieniu tj. „brodą Flinsa”.

Tyle legendy, bo potem dzieci obejrzały (z fachowym komentarzem przewodnika i pasjonata historii miast – pani Magdy) wystawę pamiątek z Bad Flinsberg, było wiele pytań, na które w sposób wyczerpujący odpowiedziała pani Magda.

Dalszym punktem wizyt było zapoznanie się z naszą biblioteką i ofertą czytelniczą. Nie tylko tą tradycyjną w postaci książki, ale także zapoznały się z naszą stroną internetową i skorzystały z DZB (czyli Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego). Rozmawialiśmy także o możliwości skorzystania u nas z audiobooków i e-booków.

W części dla dzieci i młodzieży klasa przyłączyła się do naszego konkursu na najdłuższą zakładkę – wykonali ponad 3 metry pięknej zakładki . Dzieci także z chęcią oglądały i czytały swoje ulubione książki. Obdarowane czymś słodkim i „Niezbędnikami Turysty” pożegnały się z nami, obiecały, że z rodzicami będą zwiedzać swoje piękne miasto.

[Best_Wordpress_Gallery id=”53″ gal_title=”Lokalnie i bibliotecznie”]