[wpa_toolbar]

Jesienne tytuły dla młodych i nieco starszych

Data Publikacji: 10.11.2023
Udostępnij:

Tym razem nasza propozycja jest adresowana do dzieci i młodzieży, jesień to przecież czas sprzyjający czytaniu. Jakie książki warto polecić! w Izerce posiadamy takie, które warto wypożyczyć i poczytać. Polecamy wspólne czytanie, dobrze jest znaleźć chwilę aby razem pochylić się nad książką, zapewne przyniesie efekty.

„Wincenty i kołtun” Nicola Colton, Zielona Sowa, już pierwsze zdanie zachęcające jest „Wincenty był kotem, który wiedział, co lubi … brakowało mu tylko przyjaciela … i znalazł szczeniaka, który spał w parku, nie miał swojego domu, nazwał go Kołtunem i z czasem stał się jego prawdziwym przyjacielem”. Zabawne ilustracje świetnie uzupełniają tekst.

„Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach” Wanda Chotomska, Nasza Księgarnia z ilustracjami Ewy Poklewskiej- Koziełło. Wiersze zebrane opisują cztery pory roku, a tytuły zachęcają do poznawania ich w zależności od istniejącej pory roku. Nam doskonale służą do przeprowadzenia zajęć z dziećmi, są piękne i do czytania i deklamowania i polecamy aby wspólnie z dziećmi poćwiczyć dykcję, czytanie na głos wierszy ją ćwiczy.

„Muchomora leśna czarodziejka” Beaty Ostrowickiej, Literatura. Pozycja idealna aby z dzieckiem porozmawiać o ekologii, jak chronić las przed „górami śmieci”. Bohaterka Muchomora jest opiekunką lasu, jej zajęcia polegają na sprzątaniu lasu … po ludziach, którzy zostawiają w jej lesie sporo śmieci.

„Zwierzęta miasta czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów”, Dorota Suwalska, Nasza Księgarnia, ilustracje Diana Karpowicz. Kolejna książka o zwierzętach, tym razem mieszkających w mieście, poczynając od gołębi aż do ślimaka, autorka opiera się na pracach naukowych badaczy przyrody, ekologów, warto się zapoznać i może się zmieni nasze i dziecka myślenie o otaczającej nas rzeczywistości.

„O Kaziku i misiu Słoniku” Katarzyna Pruszkowska, Zielona Sowa, ilustracje Monika Rejkowska. Niezwykła opowieść o ponadczasowej przyjaźni i radzeniu sobie ze stratą taty, którego bardzo bolało serce i zabrał go na zawsze biały samochód z niebieskimi światłami. Miś Słonik potrafi rozmawiać z dziećmi, pomoże chłopcu przetrwać trudne chwile.

Proponujemy cykl „Akademia Jednorożców” Julie Sykes, czyta się jednym tchem gdyż dzieje się magia, jak się lubi czarodziejskie opowieści to polecamy. Sprawdzona autorka książek głównie kryminalnych dla dorosłych Alicja Sinecka napisała cykl książek, które rozbawią nie tylko dzieci, ale i dorosłych. „Detektywi z Podstawówki. Tajemnica doktora Bębenka i Tajemnica woźnej Drucik”, Wydanie Skarpa Warszawska. Polecamy dzieciakom, które lubią wspólnie z bohaterami rozwiązywać zagadki kryminalne, detektyw w jednej części odzyskuje skradziony rękopis Czesław Miłosza, skradziono go ze szkolnej biblioteki, a w drugiej prowadzą kolejne śledztwo dotyczące zniknięcia piłek.

Katarzyna Wasilkowska, laureatka wielu nagród literackich, pisząca z poczuciem humoru (gościła w Szkole Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju 23 września), książki mocno sensacyjne o Jowance. „Jowanka i Gang spod Gilotyny” i „Jowanka i Pierścień Kurantów”, Literatura, która jest twórcza i bystra, za którą dziewczyny w klasie nie przepadają za to z chłopakami się świetnie dogaduje, oczywiście wspólnie rozwiązują prawdziwe detektywistyczne zagadki.

W serii „Z Dreszczykiem” wszystkie książki mają dedykację samej autorki Katarzyny Wasilkowskiej „dla Czytelników z życzeniami przyjemnego dreszczyku” Izerka otrzymała „Noc strachów” i są w niej opowieści kilku przyjaciół siedzących przy małym ognisku opowiadających niesamowite opowieści. Justyna Drzewicka przedstawia cykl „Wakacje z Koszmarkiem – Gniazdo wampirów”, Dwukropek, i przygody jedenastoletniej Leny i Kacpra, którzy wyruszają w wakacyjną podróż po Polsce pełnej tajemnic i zagadek.

Ewa Martynkien „Mopek na tropie zamkowego ducha”, Literatura, przedstawia historię Mopka, który pomaga kuzynowi Gackowi odszukać w zamku tajemniczego ducha, który nie pozwala mu zasnąć. Mopek pomaga kuzynowi mimo że jest skłócony, przeżywa wielką przygodę za sprawą szczerej rozmowy i zgody na bycie tym kim są. Opowieść może się stać pretekstem do rozmowy o uczuciach, tolerancji …

Dla nieco starszych, czyli dla czytelników 16+ (taka też informacja istnieje na okładce książki) proponujemy Weroniki Anny Marczak Rodzinę Monet – Perełka t.3 cz. 2 , opowiadającą o Hailie i jej braciach, z którymi przeżywa mnóstwo różnych przygód w tym niebezpiecznych. Wiele napisano o fenomenie Rodziny Monet, to absolutny hit ostatnich miesięcy, robiący furorę pośród młodych ale i
dojrzałych czytelników.

Nie przypadkowo namawiamy dzieci i młodzież do sięgania po kryminalne książki. Dlaczego warto je czytać … jakie są ich największe zalety … przede wszystkim są to wszelkie zagadki, które zmuszają czytelnika do myślenia i gimnastyki umysłu. Według obserwacji i rozmów z młodymi czytelnikami, lubią taką literaturę gdyż różni się od polecanych przez szkołę lektur, przenoszą ich w świat wyobraźni, są emocjonalne, słowem ciekawe. Zapewniamy iż wybór na półkach Izerki jest całkiem spory …

Jesienne tytuły dla młodych i nieco starszych