[wpa_toolbar]

Historie w kamień zaklęte -28 opowieść Magdy Olszewskiej

Data Publikacji: 23.04.2016
Udostępnij

21 kwietnia 2016 stali uczestnicy, do których dołączyły nowe panie, wysłuchali historii o kamieniach. A miała co opowiadać Magda, gdyż tych kamieni jest sporo i każdy z nich ma swoją historię, często dramatyczną.
W Bad Flinsberg obywatele wykonywali prace na rzecz Rzeszy – swojej ojczyzny, powstawało dużo dróg i na zakończenie swojej pracy pozostawiali kamienie z napisami.

Obecna na spotkaniu kierownik Referatu Promocji i Turystyki Dorota Marek często uzupełniała opowieści Magdy. Pokazała mapę aktualną „Rowerowy raj” na której są zaznaczone kamienne świadectwa przeszłości Gór Izerskich, jak np. pomnik leśników z 1839 r. upamiętniający śmierć gajowego F.Hirta i gajowego J. Christa.

Magda opowiadając jak zwykle barwnie potrafi uczynić z historii o kamienieniach w tym magicznym, rewirowym uczynić, że dwie godziny mijają tak szybko i zawsze pozostaje niedosyt informacji. Jest tak duże zainteresowanie historią różnych kamieni aż o publikacje w Notatniku Świeradowskim poprosiła Dorota Marek, mówiąc, że już wcześniej się ukazywały, ale temat został niewyczerpany, tak więc czekamy teraz na opowieści w lokalnym miesięczniku.

Już tradycyjnie Magda Olszewska przyniosła nowe przedmioty, które wyszukała lub też otrzymała od przodków mieszkańców Bad Flinsberg, były to zdjęcia uczniów z tubami słodkości w pierwszym dniu szkoły, lusterko, różne przyrządy, fajki, dokumenty i przede wszystkim masa zdjęć z zeszłego wieku.

Na zakończenie zapowiedzieliśmy, że w maju będą opowieści dla dzieci, a w czerwcu przed wakacjami Magda opowie o okolicznych miejscowościach, które warto w czasie wakacji zwiedzić.

[Best_Wordpress_Gallery id=”109″ gal_title=”Historie w kamień zaklęte”]