[wpa_toolbar]

Historia małego miłośnika książek – zajęcia dla przedszkolaków

Data Publikacji: 18.04.2018
Udostępnij:

13.04.2018 w Izerce dzieci z grupy „Słoneczka” (5- 6-latki) uczestniczyły w zajęciach , które miały na celu zainteresować książką, przypomnieć o konkursie plastyczno -literackim „Przyjaźń z Wandą Chotomską” oraz o święcie „ Książki z Różą”.

W pierwszej części spotkania dyrektor biblioteki przeczytała najnowszą zakupioną książkę Jennifer Berne , z ilustracjami Keith Bendis o szpaku Kajtku , który został małym wielkim miłośnikiem książek, wolał spędzać czas w bibliotece , gdzie czuje się szczęśliwy.

Ta niezwykła książka zaraża młodego czytelnika miłością do książek, ale też uświadamia czym jest przyjaźń, a kiedy nadchodzi czas odlotu i okazuje się , że nie potrafi latać, wówczas jego koledzy mu pomogą .Z twórczości W. Chotomskiej przeczytaliśmy wiersze z tomiku „ Kram z literami ” , przypominając jednocześnie o trwającym konkursie poświęconym wielkiej poetce dziecięcej.

W drugiej części zajęć opowiedzieliśmy dzieciom o genezie zbliżającego się Święta Książki i Praw Autorskich .Legenda o świętym Jerzym i smoku i pięknym krzaku z różami bardzo im się podobała. Rozmawialiśmy z nimi także o tym czy książka też jest dla nich czymś ważnym. Okazało się, że tak bo :

  • fajnie spędzają czas
  • rodzice są z nimi
  • jedno dziecko dowiedziało się jak opiekować się chomikiem, właśnie z książki

Prawie każde dziecko ma swoją ulubioną książkę ,każde deklarowało, że czyta im się przed snem. W związku z tym zaproponowaliśmy im samodzielne zrobienie czegoś ładnego i praktycznego – zakładki do książki. Warunek był jeden – róża miała być elementem najbardziej widocznym.

Powstało 13 różnorodnych zakładek , obok róży pojawili się bohaterowie ulubionych bajek , jedna zakładka była krótkim komiksem.
Obowiązkową częścią naszych spotkań jest umożliwienie dzieciom samodzielnego wybierania książek z półek .

Grupa „Słoneczka” jest częstym gościem w Izerce i oni to właśnie tym razem opowiedzieli nam jak należy obchodzić się z książką a następnie ruszyli do półek .

Na koniec wizyty tradycyjnie zostali poczęstowani jabłkiem- zdrową przekąską (już od pewnego czasu nie dajemy słodyczy).