Biblioteka Narodowa jak co roku przedstawia „Stan Czytelnictwa Książek w Polsce” i okazuje się, że w 2023r aż 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Najpoczytniejsze typy czytanych książek to: literatura obyczajowa, literatura kryminalno – sensacyjna, powieści historyczne, fantastyczne, poradniki i kanon lektur szkolnych.
Badania wykazały i warto to podkreślić, że osoby, które patrzą z optymizmem na swoje życie, czytają częściej, wśród osób które przyznały „że w ciągu minionego roku nie czytały żadnej książki, aż 60% stanową te, które twierdzą, że dawniej czytały, ale robiły to tylko w szkole lub na studiach”. Kobiety czytają więcej niż mężczyźni, nie bez znaczenia jest fakt, że wychowywanie dzieci, w tym czytanie im książek, zajmują się one częściej i dzięki tej aktywności nie tracą kontaktu z czytaniem. Należy pamiętać, że nawyki czytania dziedziczy się w środowisku rodzinnym, to w nim tworzy się jeden z wielu składników kulturalnych, wpływających na szanse zajęcia atrakcyjnego miejsca w strukturze społecznej.
Biblioteka Narodowa zwraca uwagę, że książki w formach cyfrowych są zdecydowanie mniej popularne niż drukowane. Badania czytelnictwa książek są prowadzone systematycznie już od przeszło trzech dekad.
Od pięciu lat Remigiusz Mróz przewodzi wśród czytelników, który najchętniej po jego tytuły sięgają (ponad 60 powieści). Na drugie miejsce awansował z 2017 roku zwycięzca czyli Stephan King, następnie znalazł się Henryk Sienkiewicz, Katarzyna Bonda, nie maleje popularność Olgi Tokarczuk, Andrzeja Sapkowskiego, Joanny Chmielewskiej, na listę wraca Jakub Żulczyk, dla którego rok 2023 był pasmem sukcesów, wśród zagranicznych pisarzy w czołówce są Harlan Coben, J.K. Rowling, Agata Christie, Joseph Marphy, Paula Hawkins, Nikolas Sparks, J.R.R. Tolkien, Camilla Lackberg, E.L.James.
W Izerce najchętniej sięgamy po tytuły Krzysztofa Koziołka, Jolanty Kalety i Remigiusza Mroza, Joanny Tekieli, Katarzyny Michalak, Krystyny Mirek, Niny Zawadzkiej.