W tym sezonie króluje polska literatura: kryminały i powieści obyczajowe. Ulubioną wakacyjną autorką świeradowian jest Katarzyna Michalak z najnowszą powieścią stanowiącą tzw „Leśną trylogię, czyli „Czerwień Jarzębin” opowiadająca o sile prawdziwej przyjaźni i miłości a bohaterami są trzy przyjaciółki i trzech braci, dorównuje jej Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, piszący chyba przez 365 dni w roku, gdyż napisał już tyle powieści, w dodatku tak grubych i tak dobrych, że w Izerce czeka się w kolejce na jego książki.
Zapytana przez nas Monika Gardecka z „Księgarni Literackiej”w Szklarskiej Porębie, potwierdza, że książki K. Michalak wybierają kobiety, ale największym hitem w jej księgarni jest „Nela – mała reporterka” pisząca o wyprawach i podróżach po świecie, gdzież ta 10- letnia dziewczynka nie była, odwiedziła Boliwię, Peru, Panamę, Wietnam…. po prostu trzeba to przeczytać i śladami Neli udać się przez dżunglę, morza i oceany.
Już któreś pokolenie sięga po J. K. Rowling. I nie ma co się dziwić. Przypomnijmy „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, czyli pierwszy tom przygód czarodzieja został wydany 26.06.1997 przez małe wydawnictwo, które postanowiło wydrukować książkę samotnej matki, otrzymującej zasiłek z pomocy społecznej. I stał się cud, pokolenie odwykłe od czytania, postanowiło czytać. W ciągu dwóch lat pierwszy tom stał się światowym bestsellerem.
Sprzedaje się dobrze Harry Potter, ale też jej najnowsze książki jak np. „Fantastyczne zwierzęta”i je znaleźć w Izerce. Ciekawa książka, pełna zaklęć, nazw dziwacznych a przede wszystkim uzupełniająca książki o Harrym Potterze np. czy ktoś z nas wpadłby na nazwę : akromantula, czyli zwierzę wyhodowane przez czarodziejów, które nie podlega tresurze i jest bardzo niebezpieczne, tak jak bahanka – znana czasami jako kąsający elf, mająca dwa rzędy ostrych jadowitych zębów, druzgotek, czyli bladozielony demon wodny, agresywny zarówno w stosunku do czarodziejów, jak i mugoli, bywa natomiast udomowiany przez trytony, występują też erklingi, garborogi, gnomy, gromoptaki, hipogryfy, gumochłony, jeżanki, hipokampusy, kelpie, kołkogonki, korniczaki, kuguchany,kwintopedy, langustniki, menortki, przyczajacze, psidwaki itd. itd…
Pani Monika podkreśliła, że po raz pierwszy w księgarni najwięcej kupują dzieci, co nas nie dziwi, gdyż są wakacje, jest więcej czasu na odwiedzanie księgarni, bibliotek, muzeów, podkreśliła, że na pniu sprzedają się przewodniki i mapy. Cieszy ją, że ludzie jednak zaglądają do księgarni, dzięki nim jest nadzieja,że przetrwają.
Zgodne byłyśmy, że wybory naszych czytelników są podobne. Na wakacje wybieramy książki lekkie, łatwe, tanie, przede wszystkim polskich autorów.
Co czytać w wakacje ! My podpowiadamy, rozpoczęliśmy cykl „Wakacyjne propozycje”( na stronie www.mbpswieradow.com ) ponadto w Izerce jest półka z nowościami wydawniczymi, gdzie można znaleźć wakacyjną lekturę .
Dla pań propozycja,do przeczytania przez lato,serii o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, czyli „Czary codzienności” Agnieszki Krawczyk, trzy tomy opowiadają o losach sióstr mieszkańców Zmysłowa i magii górskiego miasteczka położonego wśród lasów.
Świetnym kryminałem jest najnowsza książka Katarzyny Puzyńskiej pt. „Czarne narcyzy”stanowiąca ósmy tom sagi o policjantach z Lipowa.
Godne polecenia są książki wrocławianki Jolanty Marii Kalety z wykształcenia historyk i politolog, która sięga po prawdziwe wydarzenia rozgrywające się na Dolnym Śląsku w Polsce Ludowej. My polecamy „W cieniu Olbrzyma”, historię młodej kobiety Antoniny, mającej za sobą tragiczne, wojenne, przeżycia. Bohaterka przeżywa niebezpieczne przygody, aby rozwiązać zagadki musi zejść do wnętrza Olbrzyma – tajemniczych podziemi w Górach Sowich.
Rekomendujemy tez inne tytuły : „Wrocławską Madonnę „, „Kolekcję Hankego”, „Lawinę”, której akcja rozgrywa się w Kowarach w 1948 i jest to miasteczko – twierdza skrywająca w sobie mroczną tajemnicę, której strzegą liczne patrole milicji i wojska, rewizje i częste przesłuchania w Jeleniej Górze to codzienność.
Wciąga akcja książki „Złoto Wrocławia”, która stara się odpowiedzieć gdzie się podziało złoto z banku Breslau, można się także rozczytać w „Strażniku Bursztynowej Komnaty”.
Polecamy szczególnie na wakacje wszystkie powieści Jolanty Marii Kalety, gdyż czyta się je jednym tchem, ale tez zawita do Izerki z nowa książką, której akcja ma rozgrywać się w Świeradowie – Zdroju i jej premiera ma się odbyć w naszej bibliotece na początku października .
Z nowości dla dzieci i młodzieży polecamy serię Ricka Riordana o Percy Jacksonie opartej na mitologii greckiej i egipskiej, z biblioteczki fantastycznego pana Dahla, warto przeczytać „Danny,mistrz świata, który ma najlepszego tatę na świecie”. Autor Roald Dahl obchodzący w 2016 setną rocznice urodzin powiedział „Jeśli masz dobre myśli, twoja twarz promienieje nimi jak słońce i zawsze cudownie wygląda”, dlatego jego powieści to samo zdrowie.
Wydawnictwo „Znak” wydało „Charlie i fabryka czekolady, „Matyldę”, BFG, czyli opowieść o Bardzo Fajnym Gigancie”, „James i ogromna brzoskwinia”.
Polecamy choć jedną przeczytać, warto!. A z książki „Danny mistrz świata” dowiedzą się dzieci, że kiedy dorosną i będą mieć własne dzieci muszą pamiętać o czymś ważnym : drętwy rodzic to potworny nudziarz. Każde dziecko chce i zasługuje by mieć rodzica, który ma pasję”…