[wpa_toolbar]

„Absurd nie czytać” hasło IX Nocy Bibliotek 7.X.2023

Data Publikacji: 10.10.2023
Udostępnij

Izerka wśród 1500 bibliotek, która od dziewięciu lat uczestniczy w tym niezwykłym wydarzeniu, które ma główne zadanie promować czytelnictwo, autorów, a przede wszystkim biblioteki. Pomysł na hasło, zostało zainspirowane twórczością „niepoważną” patronki Roku 2023 Wisławy Szymborskiej. Jej słowa „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła”, są tak oczywiste, że tylko należy je wzbogacić w przeróżny sposób. A wiersz Szymborskiej z tomiku „Tutaj” wyd. Znak „Nieczytanie” w wykonaniu lokalnej poetki Haliny Burkowskiej (zdradziła nam iż szykuje do druku 3 tomik poezji), poparty krótką refleksją czytającej, skłonił nas wszystkich obecnych do wniosków iż za mało społeczeństwo czyta, gdyż „Żyjemy dłużej albo mniej dokładniej, krótszymi zdaniami”.

Im więcej wydarzeń związanych z książką, to istnieje realna szansa na większe nią zainteresowanie. Specjalnym gościem Nocy Bibliotek była Jolanta Maria Kaleta, wrocławianka od urodzenia, z wykształcenia historyk, politolog, miłośniczka górskich wędrówek, z mężem wspólnie odkrywająca piękno Karkonoszy, Gór Sowich i Rudaw Janowickich, zwiedzający miasteczka Dolnego Śląska poznają ich historię, zagadki II wojny światowej, malownicze krajobrazy Sudetów, skarby ukryte w zamkach, kościołach, antykwariacie, ratuszu, a nawet w „szczelinie jeleniogórskiej”, wędrówki po Zamku Czocha, pałacu w Karpnikach, w Jedlinie 1946, Kowary 1948, Świeradów-Zdrój w 2011, bo wszystko składa się na sukces czytelniczy, bo przecież „nic nie jest tym, czym się wydaje” cytat z „Pułapki”, której premiera się odbyła w Izerce 5.X.2017r i opowiadała o poszukiwaniach skarbów z czasów II wojny światowej, w tzw. „szczelinie
jeleniogórskiej”.

Na II spotkaniu w 2018 roku autorka w prezentacji opowiedziała o obrazach ukrytych i wywiezionych, z kolei III spotkanie „W blasku zaginionych skarbów” dotyczyło złota wywiezionego z banku Breslau, Bursztynowej Komnaty, a już na V spotkaniu odbyła się prapremiera nowej powieści, romansu historycznego „Wojna i miłość. Katarzyna i Igor” wyd. Otwarte. Wszystkie tytuły są dostępne w Izerce, należy dodać iż autorka w Rankingu Książek i autorów najwięcej czytanych w Izerce zajmuje pierwsze lub drugie miejsce (w 2022 roku – II). W Noc Bibliotek 7.X.2023r pisarka, podsumowała motyw gór w swojej twórczości, oczywiście nie zabrakło wiele wątków osobistych, w tym zdjęć z mężem, synem.

Zdradziła nam że bohaterka „Kolekcji Hankego”- „Matylda to ja”. Podsumowując, góry prawie są w każdej powieści i może o nich opowiadać długo, gdyż są i będą dla nie inspiracją do twórczości i aktywności zdrowotnej. Ciasto i kawa dopełniło spotkanie. Już tradycją staje się, że Noc Bibliotek musi być deszczowa. Rok temu też padało, co nie przeszkodziło przeprowadzić udanej Nocy.