[wpa_toolbar]

130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej – 27 opowieść

Data Publikacji: 30.03.2016
Udostępnij

22 marca już po raz 27 w Izerce ze swoimi słuchaczami spotkała się Magda Olszewska. Tym razem dotarła do niemieckich źródeł, w których są wyraźne dowody, że prężnie działała Ochotnicza Straż Pożarna w Bad Flinsberg. Mieszkańcy obserwując rozwój uzdrowiskowy swojej wsi, postanowili chronić ją przed zagrożeniami pożarowymi.

Kilku energicznych mieszkańców zebrało się w dzisiejszym Krysztale i postanowiło zorganizować gaśnicza jednostkę w październiku 1885r, 25 ochotników się zebrało i zdając sprawę, że należy chronić swoje uzdrowisko niestety pieniędzy nie było wiele, przeprowadzono zbiórkę pieniężną, chodzono od domu do domu, były licytacje, przestawienia teatralne i za zebrane pieniądze zakupiono w firmie Gorlitz m.in. pompę ręczna, hełmy, drabiny z hakami, ubrania drelichowe i tak przygotowani 17 stycznia 1886r uroczyście nastąpiło otwarcie Ochotniczej Straży Pożarnej , w tym była parada aż z Mirska, gdyż na dworzec kolejowy przybyła pompa gaśnicza.

Z ciekawostek, należy zaznaczyć, że przeprowadzona zbiórka domowa w sumie 600 marek pozwoliła zakupić syrenę, reflektor, nożyce izolowane do metalu i prądu. Syrenę umieszczono w 1927 roku na najwyższej wieży Kościoła Ewangelickiego, oprócz że świętowali, to się szkolili we Wrocławiu, organizowali dla swoich żon wspólne wycieczki, tak aby jak najwięcej czasu spędzać z rodziną. W 1933 r skończyły się dobre czasy, wiązało się to z polityką, nastały nowe czasy, Ochotniczą Straż Pożarną przekształcono w Policję Przeciwpożarową podlegającą dowódcy we Lwówku Śląskim, szkolenia zmieniły charakter, gdyż uczono się jak zaciemniać okna, okopywać domy itp.

W 1936r latem świętowano 50- lecie straży, całe miasto bawiło się na terenie Stadionu, był starosta Lwówecki, pokazy strażackie, w tym podziwiano sprzęt (8m – drabinę)
25 sierpnia 1938 r ogromna powódź zerwała na Kwisie mosty, ulice zalewała, kamienie nanosiła, strażacy mieli co robić.
W 1913 r pierwszy w Niemczech w Europie został ogłoszony przez Ochotniczą Straż Pożarną strajk na 3 miesiące,aż administracja zgodzi się na dofinansowanie, w końcu ich żądania zostały przyjęte, sieć wodociągowa ułatwiła zadanie. Urząd postawił hydranty, a w willi – właściciel Marzenia Pintsch.
W latach 20 tych służyło 40 strażaków, na niewielką ilość mieszkańców Bad Flinsberg była to liczba wysoka. W 1939 r zaczęła się rozsypywać straż, gdyż mężczyźni dostawali powołanie do wojska, wówczas było ich już 78, mieli maski tlenowe, hełmy metalowe.
14 kwietnia 1946 r niemiecka Straż Pożarna przekazała swój dobytek polskiej administracji, z dostępnych dokumentów od 1886 do 1945 gasili 87 pożarów, 9 komendantów nie dostawało pensji.
W 1946r nowym, pierwszym komendantem polskiej Straży Pożarnej został Wacław Kluczyński.
Tak więc nasze miasto może się poszczycić ciekawą historią, gdyż nie każde miasto ma taką tradycję tj. już 130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zdjęcia dopełniły opowieści Magdy Olszewskiej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”104″ gal_title=”130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej”]