[wpa_toolbar]

Zimowe, świąteczne … czytanie

Data Publikacji: 04.12.2023
Udostępnij:

Warto tworzyć nową tradycję, poprzez wspólne czytanie (pisałyśmy w nr listopadowym), aby ją podtrzymać to zima jest doskonała, a przede wszystkim święta, ferie, sprzyjają aby to kontynuować.

Wybrane przez nas książki wprawią nasze dzieci, nas samych w dobry nastrój, sprowokują do dyskusji, rozmów, śmiechu…

„Dobranocki na Gwiazdkę”, Nasza Księgarnia, a napisali najlepsi polscy pisarze m.in Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Manuela Gretkowska, Agnieszka Tyszka, świetnie napisane historie jak o zabłąkanej Florentynie, jak spędzić święta gdy tata jest daleko, o naleśnikach, które robi Mikołaj, z kolei Monika Utnik Strugała wyjaśnia nam – czytelnikom „Idą święta…” Nasza Księgarnia, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia i tradycje świąteczne na świecie, wyjaśnia słowo „adwent” i jak to wygląda np. w Szwecji i Turcji, Norwegii.

Opowieść świąteczną reprezentuje Maja Lunde – norweska pisarka w „Śnieżnej Siostrze”. Jest to opowieść o miłości, przyjaźni i magii Bożego Narodzenia zawarta w 24 rozdziałach, po jednym na każdy dzień adwentu.

Michael Bond w „Paddingtonie i świątecznej niespodziance” , Znak, w tej odsłonie sympatyczny Miś (klasyka literatury angielskiej) próbuje rozwiązać zagadkę czy Święty Mikołaj robi marmoladę. W Zimowej Krainie Cudów spotyka Mikołaja, który dokładnie wie czego kto sobie życzy pod choinkę.

 Z informacji na ostatniej stronie książeczki fińskiego pisarza Riikki Jantti „Myszonek i Gwiazdka” dowiadujemy się, że jest przeznaczona dla najszczęśliwszych dzieci na świecie które czytają opowiadania o małej miejskiej myszy   w 21 krajach, w tej części Myszonek czeka na Boże Narodzenie już od listopada, piecze pierniki i w końcu otwiera w kalendarzu adwentowym pierwsze okienko.

Podobnie się czyta Barbary Supeł opowiadania z cyklu Jadzia Pętelka, Zielona Sowa, jak piecze pierniki przy okazji robiąc bałagan zresztą  pierniczki były trochę nieudane, ale rodzina dała radę i zjadła ciastka, które się  nie udały, te lepsze zostały na święta.

Radzimy zapoznać się z książką Joanny Kończak „Świętujemy cały rok”, Nasza Księgarnia, książka opowiada o najróżniejszych zwyczajach, zjawiskach, o ważnych świętach religijnych, poznać mamy okazję 40 świąt z całego świata. Czekając na gwiazdkę, wspólnie przeczytajmy Adam i Charlotte Guillainowie, książkę „Ile jeszcze do gwiazdki”, Nasza Księgarnia, pięknie ilustrowana o tym, że czekając można dostać tajemniczy prezent, który okazuje się niezwykła grą…

To niektóre tytuły przez nas wybrane, ze względu na treść, edytorstwo, ilustracje, zainspirują zarówno rodziców jak i dzieci do dyskusji, rozmowy, rysowania, zadawania pytań … słowem można wspólnie spędzić całkiem fajny dzień, wieczór zimowy.