[wpa_toolbar]

Zaczytanej zimy…

Data Publikacji: 10.12.2020
Udostępnij

Jesienny lockdown przyniósł bardzo duże zainteresowanie literaturą wśród dzieci i dorosłych, słowem czytelnictwo w narodzie nie zginie.

Koronawirus spowodował iż nie wydajemy pieniędzy na kulturę tj. na bilety do kina, teatru to wydajemy na książki, lub po prostu częściej wypożyczamy. Pandemia według badaczy czytelnictwa pozytywnie wpływa na wzrost zainteresowania książką, może dlatego, że czytając to mniej się stresujemy. Do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Sussex. I wystarczyło sześć minut by poziom negatywnych bodźców w organizmie zmniejszył się aż 68% /www.dobrewiadomosci.net.pl/.

Wybierając z zakupionych książek o tematyce świątecznej, na pierwszym miejscu jest uplasowana Sylwia Trojanowska „Wzgórze świątecznych Życzeń”, z akcją w Świeradowie-Zdroju (obok więcej), następnie kontynuacje sprawdzonych części sprzed lat, jak K.Kieleckiej „Pod tym samym niebem” znane już bohaterki w II części „Na tej samej ziemi” stają przed nowymi dylematami i rozterkami. Autorka przyznała, że nie planowała kontynuacji, fabuła miała być zamknięta lecz jak to określiła „wystarczyło mnie odrobinę podpuścić, jak powstała nowa historia, a czytelnicy sami to ocenią” my już zapewniamy, że jest to opowieść wciągająca tak jak siedem pięknych historii o miłości czołowych polskich pisarek m.in. Magdaleny Witkiewicz, Katarzyny Misiołek, Karoliny Wilczyńskiej, Agnieszki Olejnik w „Zakochanym Świętym Mikołaju”, a jak wpłynie niezwykła aura Świąt Bożego Narodzenia na bohaterów powieści Anny Szczęsnej „Sztuka dawania prezentów” to trzeba po prostu sięgnąć po książki , z kolei Agnieszka Jeż w „Zwyczajnym cudzie”, „Udowadnia iż wystarczy rozejrzeć się i odkryć zwyczajne cuda wokół na., a wszystko się dzieje za sprawą ogłoszenia powieszonego na osiedlowej tablicy”, a Magdalena Witkiewicz w „Listach pełnych marzeń” sprawi że nie ma na świecie nic piękniejszego niż dziecięce marzenia, dla miłośników mocnych wrażeń proponujemy „Zbrodnię zimową porą” Agaty Christe – królowej kryminału, to okazja by z bohaterami – Herkulesem Poirot i panny Marple rozwiązywać Bożonarodzeniowe zagadki kryminalne. Na zakończenie proponujemy emocjonujące 12 opowiadań, 12 wyjątkowych autorów oraz 12 świątecznych przepisów. Jak czytamy „Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjedzie diabeł …”

Warto poświęcić świąteczne dni na lekturę takich książek, które sprawią, że to wyjątkowy czas, mimo szalejącej pandemii.

Do wyboru jeszcze jest ponad 30 tytułów, nie licząc z lat ubiegłych, tych które doczekały się kontynuacji jak w przypadku „Cymanowskiego młynu”, jest druga część „Cymanowski chłód” to mistrzowskie połączenie thrillera i powieści obyczajowej z akcją zimową, w której bohaterowie rozwiązują tajemnicę starego naszyjnika z szafirem.

Zakończyć prezentację książek świątecznych jest niezmiernie trudno, jeszcze warto zainteresować się „Miłością z widokiem na Śnieżkę” to osiem zaproszeń, osiem opowiadań z akcją w Hotelu Pod Skałą w Karpaczu 31 grudnia .Wydawca zachęca i my do niego się przyłączamy, aby wspólnie udać się w piękną podróż do Karpacza, u podnóża Snieżki.

Izerka przekazuje serdeczne życzenia wielu radosnych chwil z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku, spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia, powodzenia. Obyśmy zdrowi byli!!! i czytali pomimo pandemii, dobrą prozę …