[wpa_toolbar]

Za nami rok akademicki …

Data Publikacji: 05.08.2016
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna Izerka w Świeradowie – Zdroju

[su_quote cite=”amerykański pisarz, satyryk i humanista Mark Twain”]Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się bo przestają się bawić[/su_quote]

Za nami rok akademicki …

Najważniejsze to zrobić pierwszy krok

Wiele przyczyn się złożyło na powstanie Izerskiego Klubu, w pierwszej odsłonie miał się nazywać Izerski Klub Seniora czyli IKS, tę nazwę zmieniliśmy już po pierwszych wykładach, które się odbyły 8 X 2015r.
Było nas trzy, każda w innym wieku, a połączyła nas kreatywność, chęć działania dla dobra społeczności lokalnej oraz dążenia do integracji międzypokoleniowej i pokazanie, że wiek dojrzały nie oznacza bierności, a wprost przeciwnie należy ich włączyć do czynnego, lokalnego życia. Startująca na radną okręgu nr 4 Janina Czaplińska związana ze Świeradowem od 1975 roku, a będąca już na emeryturze parę lat, dysponująca wolnym czasem, postanowiła coś zrobić dla swojego miasta, mając już na swoim koncie przewodnictwo Koła PZERiI , założenie zespołu wokalnego „Syntonia”. W programie wyborczym na radną , głównym przesłaniem było utworzenie „Akademii III Wieku” z kolei dyrektor MBP Izerka Krystyna Piotrowska pisząc wniosek do Instytutu Książki w części merytorycznej w ofercie zajęć dla Seniorów zamieściła utworzenie Akademii Seniora, a najmłodszej z pań Magdzie Olszewskiej marzyła się lokalna integracja mieszkańców, a przede wszystkim cykliczność wspólnych spotkań przy herbacie lub kawie, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Wszystkie trzy panie były zgodne, że Uniwersytet warto zacząć od Klubu i w nim przede wszystkim promować „idee uczenia się przez całe życie”. Ogłoszenie – zaproszenie zostało umieszczone w Notatniku Świeradowskim pod nazwą Izerski Klub Seniora, który napisał że wszyscy chętni, patrzący z optymizmem na życie mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach tematycznych, prowadzonych przez specjalistów z rożnych dziedzin.
Z naszej strony umożliwienie i stworzenie odpowiednich warunków tj. miłej atmosfery, aby bez stresu przy herbacie lub kawie posłuchać ciekawych wykładów rozwijających nas wszystkich intelektualnie. A główne przesłanie to po prostu przełamać stereotypy edukacyjno – kulturalne, w tym celu dyrektor „Izerki” zaangażowała młodych świeradowian do działań na rzecz Seniorów, lokalnych twórców mających ciekawy dorobek życia, pasjonatów, słowem ludzi życzliwych, z optymizmem patrzących na otaczający nas świat.
8 października 2015 r o godz. 15.oo odbyły się pierwsze wykłady dla Seniorów, czyli pierwszy konkretny krok został uczyniony.

Wykłady z prezentacją

8.X.2015 godz. 15.00
I wykład: Justyna Golanowska „Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje”
II wykład: Łukasz Dobrowolski „Zdrowe podejście do życia”

30.X.2015 godz.15.00
Gabriela Dragun „Motyw starej kobiety – wiedźmy we współczesnej prozie”

19.XI.2015
Literacki debiut Haliny Burkowskiej „O sobie i swojej poezji”

3.XII.2015
I wykład: Monika Gardecka „Anna Mostowska – nowoczesna kobieta swoich czasów”
II wykład: Justyna Golanowska „Jak pamięć zmienia się z wiekiem”

22.I.2016
I wykład z degustacja Piotra Bigusa „Zdrowie na talerzu”
II wykład: Justyna Golanowska „Na tropach pamięci długotrwałej”

12.II.2016
Gabriela Dragun „Holistyczne terapie w walce z bólem i stresem”

7.IV.2016
ksiądz Wiesław Złotek -wykład z prezentacją „Ziemia Święta mit czy rzeczywistość”

14.III.2016
Roksana Knapik- geolog, pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego „Opowieści izerskich skał”

5.V.2016
ksiądz Wiesław Złotek „Peru – Boliwia – zaginione cywilizacje”

9.VI.2016
Justyna Golanowska „Stres: wróg który pragnie twojego dobra”

10.VI.2016
Gabriela Dragun „W poszukiwaniu inspiracji dla współczesnej sztuki, czyli o Grecji inaczej”