[wpa_toolbar]

Wróżkowe spotkanie z Wiolettą Piasecką

Data Publikacji: 18.10.2013
Udostępnij:

15 października 2013r odbyło się bajeczne spotkanie uczniów II i III klasy Szkoły Podstawowej w Świeradowie – Zdroju z pisarką ponad 40 bajek i baśni.

Uśmiechnięta Wioletta Piasecka przebrana w piękny, kolorowy strój wróżki powitała dzieci i od razu nawiązała z nimi kontakt. Dzieci spontanicznie reagowały na opowieści wróżki, która się przyznała, że już od 10 lat spotyka się ze swoimi czytelnikami, gdyż wcześniej przez 15 lat pracowała przy … podatkach.

Nie od razu stała się pisarką, ale kiedy się wierzy w marzenia, to one się spełniają. Dzieci wiele pytań zadawały: a od kiedy pisze, gdzie się urodziła, ile ma lat, a dlaczego tylko dla dzieci, jej ulubiony bohater, książka, czy ma zwierzątko, czy trudno je st pisać …

Pisarka przyznała, że najbardziej podobają jej się opowieści prawdziwe. Sama napisała baśniową biografię Andersena do której zbierała przez 5 lat informacje.

Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o największym baśniopisarzu H.Ch.Andersenie ulubionym pisarzu na całym świecie. Niestety niedocenionym w swoim kraju Danii, wytykano mu błędy ortograficzne, często krytykowano, te ciężkie chwile przetrwał dzięki temu, że posiadał duże poczucie humoru, a przede wszystkim wiarę i marzenia, że będzie kiedyś sławny.

Autorka a zarazem wróżka nie tylko mówiła o książkach, ale świetnie dzieci zachęcała do udziału jak to określiła gimnastyki językowej, zgłaszały się prawie wszystkie: musiały powtarzać dość trudne do wymowy zdania: trudne ale i bardzo trudne np.: „jestem ze Szwecji i cóż że ze Szwecji”, „cesarz czesał cesarzową”, „poczciwy pocztmistrz z Tczewa” itp. Najtrudniejsze całe zdania miał do powtórzenia Sebastian : „Wyindualizowaliśmy się z rozentuzjowanego tłumu”.

Dzieci też miały wróżby i były to szczęśliwe oraz trafne wybory, okazało się, że wśród nas będzie przyszła pani profesor, piosenkarka, malarka, szefowa wielkiej firmy, dyrektor szkoły, pani premier, a wśród chłopców znalazł się kandydat na kierowcę rajdowego, sławnego detektywa, prezydenta.

Słowem dzieci nie miały czasu na nudę, gdyż co minutę pisarka zaskakiwała swoich młodych widzów.

Nawet odbyło się krótkie przedstawienie teatralne autorstwa gościa, dzieci zobaczyły kukiełki: króla, który rządził żelazną ręką, królową udającą że zna język francuski,królewnę która szukała męża, księcia Alfreda i bankruta, oraz krowę nie z tej bajki, dzieci co chwile wybuchały śmiechem i wszystkie podniosły swoje rączki na króla: „kto się chce złożyć na posag księżniczki?”

Już na zakończenie spotkania – prawie 2 godzinnego dzieci ubrały kolorowe czapki wróżki, pisarka była wzruszona, podziękowała za udane spotkanie i dla szkolnej biblioteki oraz klasy Izy Salawy przekazała swoje książki.

Oczywiście na tym się nie zakończyło spotkanie, następnie w bibliotece nastąpiło podpisywanie zakupionych książek oraz autografy do pamiętników, okolicznościowe zdjęcia, a dzieci z klasy III z panią Izą zaśpiewały piosenkę o marzeniach.

Za rok obiecała nam spotkanie Wioletta Piasecka, gdyż była zauroczona naszym miastem, szkołą, uczniami i nauczycielami, zaimponowała jej wiedza piłkarska Beatki Bielak, talent plastyczny Grażyny Kasprzak, Izy Salawy zaangażowanie, a nam bibliotekarzom dziękowała za zaproszenie oraz to, że dzięki wszystkim bibliotekom w Polsce pisarze mogą być pewni, że to co napiszą znajdzie się na półkach i czytelnik po to sięgnie.