[wpa_toolbar]

Wróbelek Elemelek, bociek Kajtek ratują Ziemię – konkurs ekologiczny zakończony

Data Publikacji: 03.06.2019
Udostępnij

Na konkurs wpłynęło 26 prac. wszystkie prace są do obejrzenia w Izerce. Komisja oceniając prace podzieliła na kategorie.

Główną nagrodę przyznano za plakat ekologiczny rodzinie Hani i Patrykowi Podolskim miedzy innymi za hasła jakie wygłasza wróbelek Elemelek i bociek Kajtek: „Ziemia to nasz raj, więc o niego dbaj. Drogie dzieci nadszedł czas, by zadbać o świat Dlatego : sadźcie drzewa, sortujcie śmieci, dokarmiajcie zimą zwierzęta, ptaki, oszczędzajcie energię”.

Wśród nagrodzonych jest praca Mileny Sienkiewicz, która również przekazała ważne hasła „Ziemia to nasz dom, więc chrońmy ją ze wszystkich stron. Jeśli się nie pośpieszymy, szybko Ziemię utracimy. Nie rzucaj śmieci tam, gdzie popadnie – już wszyscy wiedzą, że to nieładnie. Lasy drzewa, kwiaty, łąka to natury jest skarbonka”..

Pretekstem do ogłoszenia konkursu był cykl rymowanych książeczek o przygodach wróbelka Elemelka, poetki, pisarki, autorki słuchowisk Hanny Łochockiej (1920 – 1995) oraz Marii Kownackiej (1894 – 1972) autorki m.in. Kajtkowych przygód.

Od stycznia na zajęciach literackich dzieciom czytaliśmy opowiadania, rysowaliśmy, dużo rozmawialiśmy o ekologii, o zagrożeniach Ziemi. Mieć świadomość ekologiczną od najmłodszych lat to już jest nasz wkład w odnowę środowiska. Prace konkursowe jak wróbelek Elemelek i bociek Kajtek ratują ziemię dowodzą, że dzieciom temat się spodobał, wybierały techniki jakie im pasują, a przy okazji odświeżyliśmy książki autorek już nieco zapomnianych. W akcji uczestniczyli radni, czytający głośno opowiadania, w ten sposób propagowali wieloletnią akcję „Radni czytają dzieciom”.

Komisja w poszczególnych kategoriach przyznała następujące nagrody:

Super Nagroda dla pracy: Hani i Patryka Podolskich
Nagroda dla najmłodszego uczestnika – Patryka Pobiedzińskiego
kategoria przestrzenna
I miejsce – Marcel Puchala
kategoria literacka
I miejsce – Milena Sienkiewicz
II miejsce – Aurelia Wasilczenko
III miejsce – Emilia Matacz
kategoria plastyczna
I miejsce – Mateusz Maksymowicz
II miejsce – Justyna Marcinowska, Pola Matyaszczyk
III miejsce – Wiktoria Chajęcka, Marika Bohdanowicz