[wpa_toolbar]

Willa Marzenie Pintscha

Data Publikacji: 27.11.2015
Udostępnij

Coraz większe zainteresowanie…

24.XI.2015 odbyło się już 24 spotkanie z Magdaleną Olszewską, przez stałych uczestników nazwaną „ naszą Magdą”, a przypominamy jest lokalną tropicielką śladów z przeszłości Bad Flinsberg, który kryje wiele tajemnic i historii ludzkich.
Zebrane pamiątki gromadzi, dociera do ludzi, tłumaczy z jęz. niemieckiego różnego rodzaju dokumenty i przedstawia na spotkaniach w Izerce. Jak przyznała nie sądziła, że tylu sympatyków (25 osób) przyjdzie posłuchać o willi Juliusa Karla Pintscha. Nas cieszy, że wśród już stałych bywalców spotkań z Magdą, pojawili się nowi. Może zdecydują się też zostać naszymi czytelnikami.
Julius Karl Pintsch (1847-1912), ukończył studia chemiczne w Berlinie, rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie swojego ojca, zajmował się problemami produkcji gazu, pod jego kierownictwem powstały gazownie w Niemczech, ale tez kierował gazownią w Gdańsku, specjalizował się w budowie urządzeń nawigacyjnych dla statków morskich, za osiągnięcia otrzymywał liczne nagrody, jest twórca pierwszego gazowego oświetlenia wagonów. Był człowiekiem dokładnym, wręcz pedantycznym, co ujawnił będąc właścicielem willi i parku. Mówiąc już o samej willi „Marzenie” Magda udostępniła zdjęcia, które wykonała tuż przed sprzedażą przez Polskie Linie Kolejowe dla prywatnego przedsiębiorcy. Docierając do źródeł stwierdziła, że w wielu niemieckich publikacjach dotyczących architektury są odnośniki do willi Pintscha, która stała się jakby ikoną budowlaną. Oglądając zdjęcia byliśmy pod wrażeniem ozdobnych, oryginalnych witraży, malowideł z motywami roślinnymi, elementów kutych. 85 % wyposażenia willi zostało zachowane, w tym pokój bilardowy, winda która przewoziła jedzenie na piętro, piec kaflowy w salonie, szafy, które są drzwiami, sufit z boazerii drewnianej, kryształowe szkła, aż szkoda, że Polska Kolej zrezygnowała z tak pięknego obiektu.
Już na zakończenie Magda Olszewska zapytała, czy są jakieś propozycje opowieści, gdyż jest gotowa podjąć się każdego tematu, dotrzeć do źródeł i przygotować do spotkania.
My również w Izerce czekamy na propozycje od czytelników.
Następne spotkanie już w Nowym Roku 2016, wszystkim sympatykom Magdy życzymy dużo zdrowia i pomyślności, twórczych inspiracji w życiu a przede wszystkim czasu, który pozwoli na dalsze wizyty do Izerki na spotkanie z cyklu „Dobra Książka i Kawa”[Best_Wordpress_Gallery id=”83″ gal_title=”Willa Marzenie Pintscha”]