[wpa_toolbar]

Wielkanoc to czas radości!

Data Publikacji: 14.04.2011
Udostępnij:

Wielkanoc to czas radości!

Rozpoczynamy je w Niedzielą Palmową kiedy Jerozolima witała Pana Jezusa, jak króla kładąc mu pod stopy liście palmy. Nie zapowiadało to smutku który miał nadejść…

Radując się Świętem , na pamiątkę wjazdu do Jerozolimy przygotowujemy palmy, które swymi kolorami uświetniają ten dzień. Biblioteka pragnie kontynuować tradycję w naszym mieście, gdyż ogłoszono wspólnie z Parafią, Szkołą i Urzędem Miasta już II Konkurs na wykonanie Palmy Wielkanocnej.

Cieszy fakt, że wiele prac było wykonanych wspólnie z rodziną lub w gronie klasy. Pomysły na palmę Wielkanocną były twórcze i ekologiczne, ponadto twórcy wykazali się wyobraźnią i wrażliwością na tradycję i zapobiegliwością. Większość prac wykonanych było z zasuszonych kwiatów polnych, ogrodowych, ziół, liści, traw, świadczy to, iż przygotowania trwały kilka miesięcy. Prawie nie występowały elementy zdobnicze zakupione w sklepach. Prace były wykonane własnoręcznie z dostępnych materiałów.

Nagrodzona praca uczennic Marty Puzio, Magdy Tchórz i Neli Nikadon ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu zachwyciła komisje bogactwem materiałów roślinnych suchych składających się z kłosów zbóż, traw, kwiatostanu krwawnika, mieszki z nasionami czarnuszki, bukszpanu oraz wysokością, gdyż kwiaty z krepiny, bibuły były splecione na tyczce o wysokości 2,5 metra.

Jan Paweł II powiedział „ Nie podcinajcie korzeni z których wyrośliście. A tradycje są takimi korzeniami, świadczą o naszej narodowości i niezależności”.

Radujmy się tym Świętem, spędźmy je w gronie rodziny i nie zapomnijmy skąd pochodzimy i kim jesteśmy. Dbajmy o naszą tożsamość i nasze tradycje. Alleluja!!!

Beata Bielak i Krystyna Piotrowska