Spotkanie odbyło się 20.04.2015r w „Izerce” i było nietypowe. Nasza lokalna tropicielka historii, ciekawostek, tajemnic dawnego Świeradowa – Zdroju zaproponowała urządzić „Wernisaż pocztówek z Bad Flinsberg” składający się z kolekcji prywatnej, zbieranej przez lata przez samą Magdę Olszewską.
Pocztówki dotyczące Domu Zdrojowego zostały podzielone na poszczególne wieki tj. XVIII / XIX wraz z krótką historią tego okresu, gdzie można wyczytać m.in.: „Liczba kuracjuszy rosła z roku na rok, dlatego też Carl Gothard von Schaffgotsch, pan tych ziem, nakazał wybudować kolejny dom źródlany. Powstały w 1768 roku nowy obiekt stał się także pierwszą siedzibą administracji uzdrowiska. Świeradów zyskiwał coraz większą sławę. W 1781 r przybył do kurortu wielki kanclerz von Cramer i z tej okazji też odbył się pierwszy wielki bal kuracjuszy…
Na drugiej tablicy Magda Olszewska umieściła pocztówki z XIX /XX wieku, oraz krótką historię tego okresu. I czytamy: m.in.: „Po pożarze starych zabudowań zdrojowych, rodzina von Schaffgotsch postanowiła wybudować nowy dom zdrojowy. 01.05.1898r rozpoczęto prace przygotowujące plac budowy. Przekopano ponad 60000m³ ziemi, żeby obok siebie mogły stanąć budynki zdrojowe uzupełniane o tarasy i parki. Materiał budowlany dostarczono furmankami z dworca kolejowego w Mirsku, a na placu budowy pracowało do 600 pracowników dziennie”.
Trzecia tablica poświęcona była historii Domu Zdrojowego już XX i XXI wieku i czytamy m.in.: „W okresie II wojny światowej dom zdrojowy nadal pełnił swoją funkcję. Na kurację przyjeżdżali nie tylko goście z Niemiec ale także żołnierze na rekonwalescencje”…
… A w zakończeniu aktualną informację „W 2014r w podpiwniczeniu hali spacerowej zostało otwarte pierwsze w Polsce muzeum zdrojowe, w którym można zobaczy wykorzystywane do celów leczniczych źródła wody mineralnej”.
Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2015r w godzinach otwarcia „Izerki”.
My się cieszymy, że do stałych już miłośników opowieści Magdy dołączyły nowe osoby.
[Best_Wordpress_Gallery id=”31″ gal_title=”Wernisaż pocztówek z Bad Flinsberg”]