[wpa_toolbar]

Warto zachować w pamięci

Data Publikacji: 11.06.2012
Udostępnij:

Zapraszamy na III spotkanie w bibliotece 18. czerwca 2012r o godz. 12.00

z cyklu „Dobra Książka i Kawa

pod hasłem „Warto zachować w pamięci

na_zachod_od_odryNaszym gościem specjalnym będzie Teresa Głośnicka – autorka autobiograficznego eseju dotyczącego życia powojennego pokolenia w Świeradowie – Zdroju pt. „Na zachód od Odry”, która uważa, że należy do ludzi zakochanych w swojej małej ojczyźnie, pisząca „Zapraszam Cię do miasteczka mojego dzieciństwa – pachnącego świerkowym lasem i rześkim powietrzem kwitnącego wszystkimi kolorami rododendronów i jarzębiną (…)

Zabiorę Cię w dolinę Kwisy, na zbocze gór pod Białym Kamieniem. Niby małe miasteczko, ale domy o spadzistych dachach ciągną się długą, na około 5 kilometrów linią w dolinie Kwisy płynącej między ładnymi grzbietami Gór Izerskich (…). Miałam możność z cotygodniową regularnością chodzić na tak zwane „poranki” (…) mijałam między innymi zabezpieczony budynek poczty, kilkukondygnacyjne, oszklone werandami przedszkole z rozległym lecz punktowo zacienionym klonami placem zabaw, strzeżone przez naturalnej wielkości pomnik dzika, a z drugiej szczere pole między nadleśnictwem i „Poznanianką” to znaczy zieloną łąkę, miejscami zabagniona, która służyła do wypasu krów.

W ramach „poranki” wyświetlali między innymi „Historię żółtej ciżemki„, „O dwóch takich co ukradli księżyc„, „Król Maciuś I„, „Książę i Żebrak„, „Dzieci Kapitana Granta„.

Zapraszamy serdecznie w podróż sentymentalną po Świeradowie – Zdroju z lat 50 – tych.