[wpa_toolbar]

Wakacyjne wybory …czyli nie statystyczny Polak

Data Publikacji: 16.08.2022
Udostępnij:

Wakacje, urlopy …to dobry czas na czytanie, wprost idealny na odprężenie, relaks, chwilkę zapomnienia.

Z badan przeprowadzonych przez bibliotekę narodową wynika, iż w 2022 roku niestety przynajmniej jedną książkę przeczytało tylko 42 % Polaków.

Przypomnijmy, że warto czytać, zarówno książki jak i prasę, ten fakt przyczynia się  do m.in. do poprawy zdrowia, a nawet jak udowadniają naukowcy , że osoby regularnie czytające statystycznie żyją dłużej od tych, którzy nie sięgają po nie.

Izerkę odwiedzają nie statystyczni, tylko ci, co lubią czytać i sięgać po nowości, ale też chronią swój budżet, gdyż książki są coraz droższe, ceny wzrastają, bo drożeją koszty papieru, transportu… sporym wsparciem byłoby obniżenie do zera stawki VAT na książki i czasopisma. Warto byłoby wprowadzić dyrektywy UE z 6 kwietnia 2022roku.

Czytelnicy Izerki wybierają głównie powieści kryminalno -sensacyjne, sięgali   po nowości wydawnicze, z różnych gatunków.

Książki Remigiusza Mroza uplasowały się na pierwszym miejscu, jest to wybór utrzymujący od paru lat, zarówno panie i panowie wybierają spośród jego 40 książek, w większości bestsellerów, w tym serie z komisarzem Forstem, Chyłką, Sewerynem Zaorskim, filmowcy też chętnie sięgają po jego powieści, po serialowej Chyłce, behawioryście, czas na bohatera -detektywa Wiktora Forsta, dla którego tłem będą Tatry.

Pisarką, którą co roku odkrywają rzesze nowych czytelników, a starsi czekają  z niecierpliwością na nowe, jest zajmująca w rankingu drugie miejsce wrocławska pisarka  Jolanta Maria Kaleta (19 książek), z zawodu historyk i politolog. Od marca zachwyca szczególnie historyczną  serią „Tron we krwi”, z czasów Władysława Hermana, czasy średniowiecza, pełne ciekawostek historycznych, ich walka o tron pomiędzy synami i ojcem , a potem między braćmi, czytelnika wciąga od pierwszych stron powieści, a motto, przed rozpoczęciem czytania , jakże znaczące i aktualne ”Kto raz zdradził, zawsze będzie zdradzał”, pisarka zadbała o szczegóły historyczne, czytelnik przed lekturą może zapoznać się z postaciami historycznymi  występującymi w powieści oraz bohaterami fikcyjnymi  zainspirowanymi postaciami historycznymi, po porcji wiedzy niezbędnej tylko zabierać się do czytania .

W czołówce wypożyczenia są książki Wojciecha Chmielarza, debiutował powieścią Podpalacz (2012) i zapoczątkował cykl kryminałów o komisarzu Jakubie Mortce. Pisarz  lubi przełamywać schematy literackie, łączy klasyczny kryminał z wieloma innymi elementami, wręcz robi eksperymenty tak jak w cyklu gliwickim „Wampir”  i „Zombie ”, to tzw „czarny kryminał ”. Z naszych obserwacji wynika, że powieści w. Chmielarza lubią kobiety – czytelniczki, a sam autor twierdzi, że w ogóle po książki sięgają głównie kobiety a sam się o tym przekonuje, bo na spotkaniach autorskich jest więcej czytelniczek niż czytelników.

Tego lata do czołówki wybieranych autorów trzeba zaliczyć Krzysztofa Koziołka . Z zawodu pisarz i dziennikarz, pasjonat górskich wędrówek , piszący m.in. kryminały retro, czytelnicy mogą wędrować śladami bohaterów , po Kamiennej Górze , Szklarskiej Porębie , Zielonej Górze , Nowej Soli…

W Izerce w kwietniu gościliśmy pisarza, który spotkał się z młodzieżą na warsztatach „Pogromcy  fake newsów i hejtu”, zakupiliśmy prawie wszystkie powieści , są rozchwytywane, mało kiedy stoją na półce. Wkrótce zakupimy najnowszą 600 stronicowa powieść szpiegowską retro  „Enigma: liczba wszystkich liczb” i jak czytamy na jego autorskiej stronie był to efekt „drobiazgowego researchu autora”.

I jak się okazało powieści sensacyjno – kryminalne są   najchętniej czytanym  gatunkiem przez czytelników Izerki.

Lubią serie, tak jak w przypadku serii Katarzyny Puzyńskiej  o Lipowie lub Katarzyny Bondy , już siódma część z Hubertem Meyerem – psycholog śledczy, czy też maraton, bo 11 tomów serii Marka Krajewskiego, w której Edward Popielski rozwiązuje specjalne szpiegowskie zadania.

Tak więc, bez powieści kryminalnych nie wyobrażamy sobie wakacyjno -letniego czytania, to one najlepiej wciągają w czytanie i nie zawsze muszą być to te najnowsze , sięgamy też po starą, dobrą klasykę … jak książki Agathy Christie