[wpa_toolbar]

Szkolimy się on-line – wykład dr Michała Zająca

Data Publikacji: 08.12.2020
Udostępnij:

Dnia 1 grudnia 2020r bibliotekarki z Izerki uczestniczyły w szkoleniu zorganizowanym przez dział Pracy  Z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Wykład on-line przeprowadził dr Michał Zając – wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, w Izerce dostępna wspólnie napisana z Grzegorzem leszczyńskim „Książka i młody czytelnik”.  Zbliżenia. Oddalenia. Dialogi. Studia  i szkice. Jest specjalny rozdział „Cenzura w bibliotece dla dzieci i młodzieży”. Autor tj. Michał Zając uważa, iż „Cenzura w bibliotekach dla dzieci i młodzieży jest zagadnieniem posiadającym wiele aspektów i kontekstów, każdy z odpowiedzią na najważniejsze dylematy i wyzwania pracy bibliotekarza” (s.190).

Wyzwania mają  bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą, gdyż pojawiło się w ostatnim  dziesięcioleciu wiele tytułów, książek dla dzieci, które wywołują różnorodne dyskusje. Są to książki, w których treści pojawiają się watki LGBT , przemocy domowej, homofobii, chorób psychicznych.

Polskie bibliotekarskie piśmiennictwo nie ma opracowań dotyczących – nabywania, opracowywania, udostępniania, promowania.

Ciekawy wykład … skłaniający do głębokiej refleksji.

Oto wykaz książek – kontrowersyjnych: