[wpa_toolbar]

RzeczpospoCzyta – hasłem IV Nocy Bibliotek

Data Publikacji: 15.06.2018
Udostępnij:

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w 100 lecie Niepodległości odbyło się 9.VI 2018r pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Izerka wystartowała razem z 1874 bibliotekami, pod swoim hasłem  przewodnim „Kreatywność w nas”. Na swoich czytelników czekaliśmy już od godz. 16.30, a razem z nami aktorzy z agencji artystycznej „Blaszany Bębenek”, którzy zawitali do nas na nasze zaproszenie ze spektaklem „Kot w butach”. Wybraliśmy celowo baśń o przygodach kota, który dzięki swojej magii i sprytowi odmienia życie biednego młynarczyka, wygnanego w świat przez złych braci. Młynarczyk zostaje bogatym księciem, żeni się z piękną i dobrą królewną. Muzyka, śpiew, tańce i wspólna zabawa, w której publiczność chętnie brała udział, złożyła się , że wszystkim się podobała stara baśń. A my jesteśmy przekonani, że dzieci oglądające już będą wiedziały iż bajka o „Kocie w butach” nie dotyczy kota z animacji o Shreku.

rzed inauguracją Nocy … przeczytaliśmy ABECADŁO Juliana Tuwima, gdyż w całej Polsce główny organizator Centrum Edukacji Obywatelskiej zaproponował do wspólnego przeczytania wierszy o literkach. My akurat wybraliśmy J.Tuwima, z kolei biblioteki warszawskie „Abecadło” Małgorzaty Strzałkowskiej, można było też poczytać Literki Wandy Chotomskiej. Po przedstawieniu chętne dzieci mogły się zabawić w teatr i to w jaki „pachnący piernikami” gdyż współpracująca z nami od początku Izabela Janiak wykonała figurki pięknie ozdobione lukrem na patyczkach: koniki, motylki, królewny, królewicza, koty … drzewa.

Wspólnie z dziećmi jeszcze raz opowiedzieliśmy bajkę o kocie w butach by następnie podzielić rolę. Stara ramka po obrazie była naszą sceną, a piernikowe figurki kukiełkami. Dzieci wykazały się fantazją i kreatywnością bawiąc się doskonale, a po krótkim spektaklu aktorzy mogli ze smakiem zjeść swoje pierniki. Zabawa teatralna połączona była z literackimi zagadkami : „Dobieramy pary”, „Czarny charakter w baśniach i bajkach” a także „Czy znam te baśń”. Mama 4 letniego Wojtka rozwiązała z dziećmi krzyżówkę z atrakcjami z 15 edycji gazety Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi czytelnikami „Z Książką na walizkach”.

Po takiej zabawie dzieci mogły wypocząć i obejrzeć nowy polski film przygodowy z udziałem znanych aktorów „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Biblioteki zarejestrowane w akcji otrzymały od organizatora akcji link do legalnego pobierania filmu. Dzieci chętne i ich rodzice mogli obejrzeć film, którego premiera odbyła się pół roku temu, a opowiadał o przyjaźni i przygodzie ze skarbem, oczywiście nie obyło się bez tarapatów. Film bardzo się podobał , a przede wszystkim towarzyszący klimat i duży ekran, mrok, kolorowe poduchy i obiecały że za rok też będą uczestniczyć w akcji „Noc Bibliotek”, na koniec imprezy robiły zdjęcia z żabami. Kolekcję żabek jeszcze można podziwiać do końca czerwca, z uśmiechem pozwoliła Teresa Fierkowicz, przypomnijmy pomysłodawczyni i ich właścicielka.