[wpa_toolbar]

Powieść historyczna na półce… czyli historię można polubić

Data Publikacji: 05.07.2021
Udostępnij:

Udowodniła to Elżbieta Cherezińska, tworząc  opowieści historyczne wciągające od pierwszego  zdania do ostatniego. Pisarka twierdzi, że nie ocenia przeszłości, okazuje szacunek wobec niej i tamtych ludzi. Pragnie ją przywrócić poprzez losy bohaterów, a finałowa część pięciotomowego cyklu „Odrodzone królestwo” kończy historią wątków i bohaterów z poprzednich tomów w ostatecznej wielkiej wojnie zakonu i królestwa pod Płowcami. Tomiska (każdy, prawie ponad 700 stron), są porównywane do  „Gry o Tron”. Polecamy każdemu, kto jeszcze nie miał okazji, po nie sięgnąć. Jest to autorka nietuzinkowa, do takich zaliczyć należy Sławomira Kopera, publicysty, scenarzysty, autora książek o treści historycznej, w tym różnych barwnych postaci np. z rodu Kossaków, muzyki, filmu. Janusz Skowroński też przyczynia się , że sięgamy chętnie po książki historyczne, u tego autora wydarzenia rozgrywają się najczęściej wokół Karkonoszy, w ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach pokoju. Mocną stroną jego książek jest poszukiwanie rzetelnej prawdy, docierając do  świadków i nieznanych niepublikowanych dokumentów . Polecamy powieść Magdy Niedźwiedzkiej, stworzyła cykl biograficzny „Zmierzch Jagiellonów”, który czyta się z zapartym tchem, głównymi bohaterami opisanych wydarzeń są Bona, Barbara Radziwiłłówna i inne znane postaci historyczne. Specjalnej rekomendacji nie wymaga Joanna Lamparska, dziennikarka , podróżniczka, autorka wielu książek, w których opisuje poszukiwanie skarbów, tajemnice ukrytych skarbów, tajemnice parków, pałaców, krypty … tworzy przewodniki  nieco inne niż wszystkie. A w nich mnóstwo ciekawostek, anegdot, zdjęć, relacji bezpośrednich z bajkowych rezydencji … w tym z Kotliny  Jeleniogórskiej porównywalnej do Doliny Loary.

Leszek Adamczewski – niezwykłe popularny pisarz, który opisuje niesamowite miejsca, tajemnicze i dramatyczne wydarzenia nie tylko na Dolnym Śląsku, podąża śladami ukrytych skarbów. Najnowszy nasz zakup to „Blask ukrytego złota. Dolnośląskie tajemnice wojenne …”

Za miesiąc, niezwykli autorzy Bogusław Wołoszański i Anna Herbich, niezwykli w swoich opowieściach z różnych kart historii.