[wpa_toolbar]

Pogrzeb świeradowskiego Flinsa na 24 spotkaniu w Izerskim Klubie Międzypokoleniowym

Data Publikacji: 30.10.2017
Udostępnij

26 października 2017 r Izerka miała zaszczyt gościć Arkadiusza Lipina, redaktora naczelnego magazynu „Góry Izerskie” z kolejnym wykładem dla słuchaczy Izerskiego Klubu Międzypokoleniowego.
Przypomnijmy wcześniej 13 czerwca 2017r wyjaśniał „Skąd się wzięła nazwa Flinsberg? W jakiej osadzie leży Chatka Górzystów ? Słowem wykład dotyczył „Pięknych, dziwacznych, a zarazem kuriozalnych nazw Gór Izerskich”.

Nasi słuchacze bardzo cenią fachowość, wiedzę, a zarazem skromność pana Arkadiusza, który z kolei twierdzi, że czuje się jak wśród najlepszych przyjaciół, a ostatni wpis do Kroniki jest bardzo wymowny „Obiecuję, że wpadnę jeszcze nie raz”. Trzymamy za słowo.

Słuchaczy serdecznie powitała szefowa IKM Nina Czaplińska, która ze wzruszeniem jeszcze na koniec powiedziała „Jak ja się cieszę z wysokiej frekwencji i z takiej integracji pokoleniowej”.
Jest to nasz wspólny mały sukces, gdyż rozpoczęliśmy już trzeci rok działalności, bowiem odbyły się 24 spotkania, gościliśmy znakomitych wykładowców, tematy i prezentacje były przeróżne: od psychologii, poprzez podróżnicze, literackie, kulinarne, historyczne, zdrowotne, a nawet poznawaliśmy zaginione cywilizacje Peru i Boliwii.

I tym razem nasi słuchacze się nie zawiedli, gdyż Arkadiusz Lipin doskonale potrafi zainteresować tematem wielu, w tym nie tylko czytelników Izerki.

Legenda o powstaniu Flinsa, jak to legenda, być może zawiera ziarno prawdy, jednak wgłębiając się w jego genezę Arkadiusz Lipin twierdzi, że powinien odbyć się pogrzeb świeradowskiego Flinsa, a to powinna zrobić Komisja Urzędowych Nazw Miejscowości w 1946r po prostu: zapomnieć o wszelkich bajaniach nt. Flinsa w XIX wiecznej literaturze i prasie, a doszukać się rzeczywistego znaczenia słowa Flins tj. krzemienia lub kwarcu.
Po brawach za wykład każdy słuchacz otrzymał autorski wykład ze zdjęciami, przypisami, w formie malej książeczki z puentą :”Krzemieniec – Zdrój? Kwarców – Zdrój? Krzemienna Góra – Zdrój? Każda z nich byłaby nazwą historyczną i w pełni uzasadnioną dla kurortu u stóp bogatych w kwarc gór”.[Best_Wordpress_Gallery id=”171″ gal_title=”Pogrzeb świeradowskiego Flinsa”]