[wpa_toolbar]

Pogromcy fake newsów i hejtu – warsztaty dla kasy ósmej

Data Publikacji: 08.04.2022
Udostępnij:

8 marca 2022r Krzysztof Koziołek – pisarz, dziennikarz, wydawca, pasjonat   górskich wędrówek, zapalony kibic żużlu, spotkał się z młodzieżą z MZS  i Czerniawy na warsztatach uczących weryfikowania informacji i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Autor zdobył sympatię wśród naszych – dorosłych czytelników. W 2019 r zakupiliśmy ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dwa kryminały retro „Góra Synaj” z akcją w Nowej Soli oraz „Wzgórze Piastów” w Zielonej Górze w 1939 roku, obecnie zakupiliśmy nowe tytuły, już są dostępne dla czytelników. Przeglądając stronę autora zainteresowała nas koncepcja autorska warsztatów dla młodzieży. W świecie współczesnym narasta fala  dezinformacji, szturm fake newsów jest w chwili obecnej mocno obecny. Główną przyczyną pojawiania się fałszywych informacji uznaje się za celowe działania, aby ciężko odróżnić fałszywe treści od prawdziwych informacji. Badania dowodzą że fake newsy rozchodzą się szybciej niż prawdziwe wiadomości. Warsztaty były podzielone na części . W pierwszej : Nie kłam, jeśli … potrafisz, w drugiej przekonali się iż istotna jest   umiejętność właściwego pozyskiwania i  weryfikacji informacji: Weryfikuj! Sprawdzaj! Analizuj! A w trzeciej części: Nie zaszkodzi innym nie zaszkodzić … była mowa o istocie zjawiska, które polega na publikowaniu obraźliwych treści w Internecie, to są  nie tylko słowa, ale zdjęcia, filmiki, memy.

Prowadzący powtarzał – Ostrożnie, Ostrożnie … z treścią wysyłaną do Internetu. W ćwiczeniach uczestnicy przekonali się, jaką siłę ma plotka, poznali mechanizm jej powstawania.

Spotkanie przebiegło sprawnie, doskonały kontakt z uczniami, w tym szybkie zapamiętywanie imion sprawiło, że godziny minęły szybko.

A nas ucieszyło, że autor zachęcał do czytania książek, głównie przygodowych i kryminalnych, które mają wpływ na naszą wyobraźnię, myślenie. Sporo śmiechu, rozluźnienie , zaangażowanie prowadzącego wpłynęło, że uczniowie wychodzili zadowoleni z warsztatów, zapewne mając zakodowaną wiedzę, która im się przyda.