[wpa_toolbar]

Poetycko i nastrojowo

Data Publikacji: 15.11.2013
Udostępnij:

poezja


Było 13 listopada 2013 roku w bibliotece szkolnej na spotkaniu z Joanną Małoszczyk – mieszkanką Gryfowa Śląskiego, piszącej wiersze opublikowane w almanachach i czasopismach. J.Małoszczyk stała się poetką, malarką i ilustratorką na emeryturze, wcześniej przez prawie 30 lat pracowała jako pielęgniarka. Wydala tomik poezji „Jeszcze zdążę”, którą ocenił we wstępie „Metafizyczne rozmowy poetów i malarzy , Tadeusz Lira – Śliwa jako „poetkę świata wewnętrznego, wydarzeń ujętych od wewnątrz i ukazywanych przy pomocy symboli (…) mającą świadomość, że prawdziwa poezja rodzi się nie z uczuć jednostkowych, lecz z doświadczeń życiowych”.

Wiersze odczytane i odtworzone z płyty CD zrobiły wrażenie na uczniach z I klasy Gimnazjum, którzy zostali zaproszeni z nauczycielem języka polskiego A.Całko na spotkanie autorskie. Nastolatki słuchali w skupieniu, ciszy, że nawet dzwonek im nie zakłócił zadumy i poetyckiego nastroju. Podobały im się namalowane przez gościa akwarelowe obrazy i wcale nie byli znudzeni wierszami, nawet niektórzy przyznali się że piszą wiersze.

Słuchali odpowiedzi na swoje pytania, dowiedzieli się, że można o wszystkim pisać, ale bez rozczytania jest trudno.

Nasz gość gorąco młodzież namawiał do czytania i tworzenia sztuki.

Było to udane spotkanie, można podsumować, że poezja nadal znajduje słuchaczy, a muzyka i piękny śpiew dopełnia nastroju.

Jest przestrzeń

od wiersza do okna

tęsknota bezczelna

która drwi z mego słowa

i za słowo mnie bierze

jak za gardło

ja jeszcze stoję tam

gdzie ślepy jaskier w trawie

słodko do mnie szepcze

tam jeszcze

nie poeta sięga po pióro

tam kobieta oddaje się słowu”

J.Małoszczyk wiersz z tomiku „Jeszcze zdążę”

dostępnym w naszej bibliotece

{morfeo 84}