[wpa_toolbar]

Podsumowanie 2023

Ferie z biblioteką

Do biblioteki zapisało się 174 czytelników z Czerniawy i okolic, którzy przez cały rok aktywnie wypożyczali książki.

Dzięki systematycznym zakupom księgozbiór filii powiększył się o 171 woluminów. Największym zainteresowaniem cieszyły się powieści: Joanny Tekieli, Katarzyny Michalak, Katarzyny Janus, Remigiusza Mroza, Marka Stelara.
Młodsi czytelnicy chętnie wypożyczali książki z serii: Magiczne Drzewo, Psi Patrol, Opowieści z Narnii, Dziennik Cwaniaczka, książki o przyjaźni ze zwierzętami Holly Webb.

Biblioteka uczestniczyła w projekcie realizowanym przez Instytut Książki “Mała Książka – Wielki Człowiek”, który jest przeznaczony dla czytelników w wieku przedszkolnym.

Tworzona była elektroniczna baza danych w katalogu ALFIOS, dostęp do niego jest ze strony głównej biblioteki mbpswieradow.org.pl

Biblioteka upowszechnia czytelnictwo poprzez wypożyczanie książek, spotkania autorskie, spektakle teatralne, warsztaty organizowane dla uczniów SP nr 2, lekcje biblioteczne, udział w konkursach MBP “Izerka”…

W kwietniu Pani Izabela Janiak z pracowni piernikowej poprowadziła dla uczniów starszych klas warsztaty z mydełek artystycznych.

Dyplomy i nagrody w majowym konkursie na najaktywniejszych czytelników filii otrzymali:

Wiek przedszkolny

  1. miejsce – Dorota Radewka (62 książki)
  2. miejsce – Jakub Barczyk (38)
  3. miejsce – Tomek Zalewski (36)

Wiek szkolny

  1. miejsce – Oliwier Chromik (136 książek)
  2. miejsce – Filip Bohdanowicz (93)
  3. miejsce – Mikołaj Pilch (52), Jan Szaraniec (50)

Ważne sprawy dziewczyn i chłopaków

 “Ważne sprawy dziewczyn i chłopaków” – 21 września w ramach projektu WALIZKA PEŁNA KSIĄŻEK odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Wasilkowską. Do Szkoły Podstawowej nr 2 Pani Katarzyna przyjechała z animatorem Panem Jerzym Kumiegą z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie z młodzieżą z klas IV, V, VI było bardzo ciekawym doświadczeniem literackim i merytoryczną dyskusją o relacjach dzieci z rodzicami i dziadkami, o odpowiedzialności, wychowaniu, pielęgnowaniu własnych pasji.

Pani Katarzyna wprowadziła dzieci w świat swoich książek: Już, już, Kobra, Świat Mundka… Były pytania.. a na zakończenie każdy młody Czytelnik otrzymał książkę autorki wraz z indywidualną dedykacją i torbą na książki.

warsztaty piernikowe

W październiku Pani Izabela Janiak z “Pracowni Piernikowej Isabell”, przygotowała dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy I SP nr 2 niespodziankę – warsztaty piernikowe. Dzieci zdobiły białym lukrem królewskim i kolorowymi ozdobami pierniki w kształcie misiów. Powstały pachnące, kolorowe i smaczne cuda. Zajęcia były poświęcone Świętu Pluszowego Misia, które obchodzimy w listopadzie.

Pogromcy FAKE NEWSÓW

   Pan Krzysztof Koziołek, pisarz i dziennikarz, pasjonat górskich wędrówek, mieszkający w Zielonej Górze, poprowadził 20 października warsztaty pt. „ Pogromcy FAKE NEWSÓW” dla młodzieży klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Świeradowie-Zdroju. Podczas spotkania uczniowie opanowali umiejętność właściwego pozyskiwania i weryfikowania informacji, oddzielania prawdy od fake newsów. Zrozumieli, że w życiu należy kierować się wrażliwością

na potrzeby drugiego człowieka, szacunkiem do siebie i innych. Pisarz podawał przykłady z mediów: telewizji, internetu, prasy. Uczył jak pozyskiwać rzetelne informacje. Uczniowie byli bardzo zainteresowani

i brali aktywny udział w dyskusji podczas warsztatów.

Maska

 18 grudnia SP nr 2 odwiedzili aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” w Krakowie. Zaprosili dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III na spektakl pt. „Nadchodzące święta każdy zapamięta”.

Główną bohaterką była mała Zosia, która nie wierzyła w Świętego Mikołaja. Mali widzowie wspólnie z Zosią przeżywali jej rozterki, doradzali odpowiednie zachowanie by dziewczynka mogła dostać prezent od Mikołaja. Przedstawienie niosło przesłanie, że należy być uprzejmym, uczynnym, miłym, liczyć się z uczuciami innych ludzi. Dzieci wspaniale się bawiły i z ciekawością obejrzały spektakl.

Detektyw na tropie informacji

19 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbyły się warsztaty dla kl. V pt. „Detektyw na tropie informacji”. Cały scenariusz zajęć był przygotowany i poprowadzony przez Pana Krzysztofa Koziołka – pisarza – autora książek kryminalnych.

Warsztaty wymagały wytężenia umysłu i aktywnej pracy zespołowej. Logiczne myślenie i spryt pomogły uczniom w rozwiązaniu zagadki. Uczestnicy poznali również tajniki zawodu dziennikarza, wymyślili tytuł

artykułu prasowego dotyczącego zajęć: „Gang tajemniczych kopert”. Spotkanie przebiegło w dziennikarsko – detektywistycznym klimacie, wszyscy wspaniale się bawili.

Konkursy Izerki

   Przedszkolacy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli również w konkursach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną „Izerka”.