Plany czytelnicze na 2025

Data Publikacji: 13.02.2025
Udostępnij:

To przede wszystkim zakupy nowości wydawnicze, a będzie w czym wybrać, bo autorzy ciągle piszą w Polsce, będzie wydanych w 2025 blisko 35 tysięcy książek. W noworocznych postanowieniach warto postawić na plany czytelnicze i zadać pytanie. Po co w ogóle czytać? Odpowiedź krótka … dla zdrowia, co prawda czytanie to czynność, która od ludzkiego mózgu wymaga trochę wysiłku, specjaliści zalecają czytać literaturę różnorodną, a przede wszystkim nowości, które dostarczają nowych bodźców. Książki są doskonałym lekiem na bezsenność, stres, rozwijają wyobraźnię, słownictwo … pamięć.

W Izerce już dokonaliśmy pierwszych zakupów i jest w czym wybierać, są kryminały, sensacje, obyczajowe, historyczne, kontynuacje serii. Nasze wybory wcale nie musza być oczywiste, najważniejszą sprawą jest aby czytanie stało się pasją, dzięki książkom przez chwilę można zapomnieć o świecie wokoło, polityce, poznać siebie innych i nauczyć się czegoś nowego.

Ambitni mogą podjąć czytelnicze wyzwanie, zadeklarować ile książek przeczytają do 31 grudnia 2025, lub też sięgnąć po nagrodzone w konkursach i plebiscytach jak np. Książki Roku 2024, organizowane np. przez redakcję serwis Granice.pl, (przypomnijmy, to oni zorganizowali Plebiscyt „Najlepsza Biblioteka 2024”) Izerka zdobyła 9185 głosów, są różne kategorie jak: najlepsza proza polska i zagraniczna, kryminały, thrillery, powieści obyczajowe pełne emocji jak np.: nagrodzona przez internautów „Apaszka w kwiaty jabłoni”, Anny Wojtkowskiej – Witali (wydawnictwo Lucky) warto zapoznać się z wynikami Plebiscytu „Książka 25 – lecia” Gazety Wyborczej i przekonać się, która z książek jest najważniejsza, którą wybrali głosujący …

Możemy zdradzić, że „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk wydane w 2004 roku wybrano na książkę 25- lecia, sama noblistka w wywiadzie wyznała że „moje książki nie są dla każdego, to zależy od temperamentu, więc wcale nie naciskam, żeby wszyscy czytali Tokarczuk …” Czytamy jej książki, mimo, że nie idzie na łatwiznę, stawia sobie, a przede wszystkim, przed nami czytelnikami kolejne wyzwanie.

Drugie miejsce to „Chłopki”. Opowieść o naszych babkach – (Marginesy) Joanny Kuciel – Frydryszak z 2023 roku. I to jest niebywały fenomen czytelniczy, w czym tkwi tajemnica popularności? Nas bibliotekarzy to cieszy, są zapisy specjalnie po nią, w kolejce czekają a mamy dwa egzemplarze i już wiemy z rozmów, że każdy z nas „Chłopki” czyta inaczej, różnie interpretując, a przede wszystkim może stać się ważna dla nas.

Układając plany czytelnicze na 2025 rok pragniemy pomóc tym czytelnikom, którzy chronią swój wzrok, a dzięki większej czcionce czytanie stanie się wygodne, a obejmuje powieści obyczajowe, historyczne znanych autorów. Duża czcionka sprawia, że słabo widzący mogą czerpać przyjemności z czytania, na dwóch regałach już mieści się 296 książek a w tym już trzy nowe tytuły zakupione w lutym 2025roku.

To seria „Wielkich Liter”, pozwala również poszerzyć grupę odbiorców. A my bibliotekarze z uporem powtarzamy, że czytanie nas wzbogaca i daje zdrowie. Niech czytelnictwo się rozwija i w tym pomogą nam plany czytelnicze na rok 2025 rok, zacznijmy po prostu od wizyty w Izerce.