[wpa_toolbar]

Piszą dla dorosłych i dzieci – czyli wspólne czytanie

Data Publikacji: 13.07.2023
Udostępnij

Mogą czytać dzieci i rodzice tego samego autora. Zacznijmy od J.K. Rowling, dzięki której wzrosło czytelnictwo wśród młodzieży, tworząc serię o przygodach młodego czarodzieja Harry Pottera, pisze od pewnego czasu i dla dorosłych. Stworzyła cykl kryminalny jako Robert Galbraith, a bohaterem jest weteran z Afganistanu, który zakłada w Londynie jednoosobową agencję detektywistyczną, powoli zyskując klientów. Kiedy okazało się, że autorką powieści jest J.K. Rowling „Nawoływanie kukułki” z miejsca 30486 trafiła na 1 miejsce Amazona. Rodzice mają sześć tomów do przeczytania, już niebawem ukaże się siódmy, czyli tyle ile liczy saga o Harry Potterze.

W 2021 ukazała się jej powieść przygodowa „Gwiazdkowy prosiaczek”, to wzruszająca opowieść o więzi chłopca i jego ukochanej przytulanki. Katarzyna Ryrych, z wykształcenia anglistka, autorka 70 książek głównie dla dzieci i młodzieży, laureatka wielu nagród literackich, pracuje jako nauczycielka. Dorośli mogą sięgnąć po sagę o kilku pokoleniach umiejscowioną we Lwowie XIX wieku, którą czyta się jednym tchem.
Wspólnie można zaczytywać się literaturą sensacyjną, tego samego autora. Jak na przykład Camilli Läckberg tj. cykl o Fjällbace dla dorosłych i dla młodszych czytelników cykl o Super-Charlie.

Joe Nesbo – autor popularnych kryminałów dla dorosłych, zadebiutował jako autor serii o doktorze Proktorze i zaprezentował dla dzieci absurdalne poczucie humoru, dobrą przygodę.

Max Czornyj – autor książek, głównie kryminałów, cieszy się uznaniem wśród czytelników dorosłych a od pewnego czasu dołączają młodzi, którzy zaczytują się serią „Zagadkowi Agenci”, czyli przygodami dwóch braci Eryka i Romana oraz ich przyjaciółki Ewy.

Katarzyna Berenika Miszczuk z wykształcenia jest lekarką, autorka 35 książek, największe uznanie zdobył cykl „Kwiat Paproci” a dla dzieci cykl „Klub Kwiatu Paproci”, w którym rodzeństwo musi się zmierzyć ze słowiańskimi demonami.

Wioletta Piasecka nieco inaczej zaczęła, bo od pisania książek dla dzieci, Izerka może się pochwalić iż gościła te znakomitą autorkę aż 35 książek. Od 2020 roku pisze też dla dorosłych, a zaczęła powieścią „Przyjdzie pogoda na miłość”. Dzieci mogą sięgnąć po wiele jej tytułów.

Zachęcamy rodziców i dzieci do wspólnego czytania!!!