[wpa_toolbar]

Pierwsze urodziny, czyli czas na wizytę w bibliotece

Data Publikacji: 03.03.2014
Udostępnij

dzieckoRok temu Burmistrz z Radnymi poparli prośbe na wyprawkę kulturalno – pedagogiczną dla świeradwskiego maluszka. Urodziło się 27 dzieci, nie wszystkie jednak odebrały pakiet książek starannie przez nas wybranych, gdyż przypomnijmy składał się : „Moje dziecko cz. I i II” Doroty Zawadzkiej oraz zestaw 10 książeczek – bajeczek najznakomitszych mistrzów polskiej poezji dziecięcej. Zainspirowała nas do działania Fundacja „Cała Polska czyt dzieciom”, która ma do rozdania w szpitalach położniczych w całym kraju 72, 5 tysiąca pakietów „Pierwsza książeczka Mojego Dziecka”. Takie działania mają zachęcać młodych rodziców do czytania dziecku od urodzenia, gdyż to wpływa pozytywnie na rozwój językowy, psychiczny i umysłowy dziecka.

Wyprawka dla świeradowskiego maluszka pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Rolanda Marciniaka została wzbogacona dodatkowo legendą o Żabce Kwisi – pomysł Doroty Marek uważającej, że nasze maluchy od najmłodszych lat powinny być oswajane z symbolem miasta czyli Żabką Kwisią przy każdej okazji konkursów dba, aby dzieci z biblioteki dostały materiały dotyczące wiedzy lokalnej oraz sławetne kubki z różnymi wizerunkami Kwisi.

Rodzice ze swoimi maluszkami pozowali T.Chmielowcowi i przedstawiali nam , czytelnikom „Notatnika Świeradowskiego” najmłodszych mieszkańców, których niestety nadal mało się rodzi, dlatego akcja „Pierwsza książka dla świeradowskiego maluszka” będzie realizowana cały rok 2014, czekając na każde nowo – urodzone dziecko. My już obdarowanych gorąco namawiamy do wizyt w bibliotece w „Kąciku Malucha”, gdzie rodzice znajdą wydzielona półkę z literaturą o tematyce rodzicielsko – wychowawczej oraz książeczki dla dzieci w wieku 0 – 3 lat.

Według wytycznych IFLA „najmłodsi wymagają specjalnej uwagi w prowadzeniu ich w w świat książek”. We wcześniejszych kontaktach z literaturą bardzo ważną rolę gra rodzic – pośrednik lektury. Literatura wczesnego dzieciństwa odgrywa w rozwoju dziecka ważną role, kieruje ona uwagą, wrażliwością, wyobraźnią i ekspresją. Rodzic powinien na początku w ramach inicjacji literackiej wykorzystywać książki zabawki, dużo mu czytać krótkich, rymowanych tekstów, w bibliotece jest dostępna książka Alicji Ungehauer – Gołąb „Rozwój kontaktów małego dziecka”, która nam – rodzicom przede wszystkim objaśniać, że zaniechanie ważnych zadań w tym najwcześniejszym okresie, może stać się przyczyną luki rozwojowej, której „wypełnienie często nigdy nie będzie możliwe”.

Zapewniamy, że w naszej bibliotece dba się o to, aby były nowe książeczki dla najmłodszych, dlatego zapraszamy do częstych wizyt, gdyż to najtańszy i najskuteczniejszy sposób na rozwój naszego dziecka, pamiętając o słowach Janusza Dunina: „okres dzieciństwa jest krótki, ograniczona jest liczba książek, które można w tym czasie poznać, a jeszcze mniej na zawsze pokochać”.