[wpa_toolbar]

Pierwsza książka dla świeradowskiego maluszka

Data Publikacji: 05.06.2013
Udostępnij:

4822437519_c449a79734_zJuż za parę dni ma szansę zaistnieć nowy projekt, który nie jest wymyślony przez nas, a Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, który od 6 II 2013 działa na terenie czterech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Bezpłatnie rozdaje się mamom w szpitalach położniczych pakiet zawierający książki, by zachęcić młodych rodziców do czytania dziecku – codziennie oraz płytę wyjaśniającą dlaczego warto i jakie korzyści rozwojowe z czytania wynikają i mają wpływ na rozwój dziecka. Według organizatorów taki pakiet ma być swego rodzaju pierwszą wyprawką kulturalno – wychowawczą dla młodych rodziców i ich nowo narodzonego dziecka.

Dla nas bibliotekarzy to bardzo dobry pomysł i nie czekając na realizację przez Fundację, uznaliśmy , że możemy to już wprowadzić w życie, mając zgodę Burmistrza Rolanda Marciniaka, któremu od razu pomysł się spodobał i przyjął honorowy patronat nad akcją oraz Radnych, dlatego zaczynamy przygotowania do akcji: w pakiecie muszą się znaleźć 2 książki, jedna z pedagogiki czyli jak mądrze wychowywać i kochać dzieci, a druga to wierszyki z klasyki polskiej, reprezentowanej przez J.Brzechwę, J.Tuwima, M.Konopnicką.

Takie akcje wspomagają czytelnictwo już od podstaw, przeniosą się na późniejsze efekty. Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że udział rodziców w tym procesie jest znaczący, a czytanie może być najskuteczniejszym i najtańszym sposobem budowania zasobów wewnętrznych dziecka, czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia jego samouznanie. Może stać się prostą i uwielbianą przez dzieci czynnością. Szefowa Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska w książce dostępnej w bibliotece „Wychowanie prze czytanie” uznała czytanie za superwitaminę dla zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego dla każdego dziecka.

Akcję wspomagają pracownicy z Referatu Promocji Dorota Marek, Monika Hajny- Daszko, Tomasz Chmielowiec, pracując nad wizualną stroną projektu, pragną poszerzyć pakiet o wiedzę o naszej żabce Kwisi, „chcemy aby nasze maluchy od najmłodszych lat wiedziały dlaczego symbolem naszego miasta jest właśnie sympatyczna zielona żaba” – mówi Dorota Marek, słowem edukacja lokalna i kulturalna ma się rozpocząć z dniem nadania PESELu jako obywatelowi Świeradowa–Zdroju oraz przekazania pierwszej wyprawki kulturalno – wychowawczej, w której oczywiście znajdzie się okolicznościowa „Karta Czytelnika”, legenda o Kwisi, oraz książeczki: z wychowania i bajki.