[wpa_toolbar]

Pandemiczne czytanie wśród dzieci i młodzieży

Data Publikacji: 16.04.2021
Udostępnij:

Pisaliśmy o czytelnictwie dorosłych w czasie pandemii, czas na czytelnictwo dzieci i młodzieży.

Wyniki podane do GUS za rok 2020 mało optymistyczne, w grupie dzieci i młodzież od 13 do 19 lat aktywnych czytelników było 81, o wiele mniej wypożyczają niż dzieci do lat 5 i od 6 do 12 lat. W młodszej  kategorii wiekowej  jest duże zainteresowanie książką, siedzimy w domu i rodzice dbają o czytanie. W pandemii jest więcej czasu, aby pobyć z dziećmi i powstała szansa, aby czytać więcej. Rodzice małych dzieci doskonale zdają sprawę, że czytanie dziecku jest niezbędne do dalszego rozwoju. Postawa rodzica decyduje o tym, czy dziecko zainteresuje się literaturą. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, trzeba go po prostu wychować.

Badania wykazują, że czytanie wydłuża życie, stymuluje umysł, uspokaja, poprawia, pogłębia wiedzę, rozwija empatię i wiele innych  korzyści istnieje, bo przecież „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, mają niezwykłą moc i warto w nie inwestować, są darmowe, dzięki bibliotekom publicznym. Dlatego dziwi nas, że wśród nastolatków czytelnictwo jest słabe …

A tyle wspaniałych książek się ukazuje, polskich i obcych pisarzy.  Organizowane plebiscyty co roku na najlepszego czytelnika, jednocześnie wskazują, że najlepsi są wśród przedszkolaków i uczniów klas I – III.

Zainspirowała nas historia 14-letniej nastolatki z Niemiec, która tak jak większość młodzieży  ma konto na Instagramie tyle, że na nim prezentuje książki, które przeczytała. Została wyróżniona Niemiecką Nagrodą Czytelniczą, potrafi organizować nocne czytanie, ogłasza, że wiedza z przeczytanych książek jej przydaje się w szkole, nie ma problemów z ortografią, z wygłaszaniem własnego zdania (artykuł z Angory nr 15/04.2021).

W Izerce też mieliśmy taką dziewczynkę Karolinę S., która polecała przeczytane przez siebie książki na FB Izerki. Uczestniczyła w spotkaniach autorskich, pomagała nam przy organizacji.

Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, iż zainteresowanie książką od przedszkola do szkoły średniej należy do rzadkości. Zachęcamy nastolatków, aby sięgali po książki jak najczęściej, bo  z czytania jest wiele korzyści. Zapraszamy do Izerki po ciekawe tytuły, do pisania recenzji, do każdej aktywności czytelniczej, po prostu warto!!!