[wpa_toolbar]

Oto ranking najchętniej czytanych książek w Izerce za rok 2019

Data Publikacji: 30.06.2020
Udostępnij:

Czytelnicy Izerki w ciągu roku 2019 sięgali głównie po literaturę polską, sprawdzone nazwiska, po kontynuacje serii, po kryminały i literaturę tzw. kobiecą.

Królową rankingu została Olga Tokarczuk, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla za „narracyjną wyobraźnię , która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic ,jako formy życia”. Od ogłoszenia informacji iż Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla , w tym samym dniu do godziny 17.00, wszystkie jej książki zostały natychmiast wypożyczone.

Twierdzi i słusznie iż „Póki piszemy i czytamy – jesteśmy razem”. Jedno jest pewne , że Polacy sięgnęli po 10 października 2019 r. z nową energią po książki , jeden z czytelników oddając powiedział : „Trudno się czyta , ale Noblistkę należy przeczytać”.Podsumowując przez niecałe trzy miesiące 201 czytelników przeczytało książki , jakie były dostępne na półkach, zdając sobie sprawę , że jest kolejka , to starali się w ciągu dwóch , trzech dni przeczytać i oddać następnemu czytelnikowi. Noblistka powiedziała „jako pisarka mam szczęście, że na skutek działania młynów bożych historii dostało mi się takie miejsce jak Dolny Śląsk”.
Tą wypowiedź cytujemy nie przypadkowo, bowiem na drugim miejscu w rankingu uplasowała się wrocławska autorka odkrywająca tajemnice Dolnego Śląska Jolanta Maria Kaleta, często spotykająca się z naszymi czytelnikami, których nie odstraszyła grubość I tomu romansu historycznego „Wojna i miłość”, czyli 730 stron. Książka trafiła do Izerki 14 marca 2019 r. jako nowość, bezpośrednio po spotkaniu autorskim i od razu czytelnicy ją pokochali , czekając na tom drugi i jak się okazało i trzeci, jest od paru tygodni, również dostarcza dużo emocji, a pierwszą czytelniczką była pani Jadwiga najwierniejsza fanka talentu pani Kalety i zarazem słuchaczka Izerskiego Klubu Międzypokoleniowego, która nie opuściła żadnego wykładu.

Trzecie miejsce wyczytali Czytelnicy pisarce Katarzynie Michalak, które w czołówce gości już od paru lat, napisała ponad czterdzieści powieści, których nakład przekroczył półtora miliona egzemplarzy, zajmuje w rankingach często pierwsze miejsca, według badań Biblioteki Narodowej „Pisarka” to cykl Trylogii Autorskiej” opowiadającej o dwojgu młodych ludzi – Weronice i Wiktorze, bohaterowie zapadają w serce i pamięć, tak jak z innych serii: Kwiatowej, Owocowej, Słonecznej, Jabłoniowej, Mazurskiej, ”Z Czarnym kotem”, „Z kokardką”.

Na czwartym miejscu znalazła się młoda autorka m.in. komedii kryminalnych Natalii 5 i wielu innych – Olga Rudnicka, przypomnijmy iż Izerkę odwiedziła 5 marca 2015 roku, wywołując u naszych Czytelników wielką sympatię, posiadamy jej wszystkie książki bardzo chętnie czytane „Miłe Natalii początki”, świetny z humorem opisany kryminał, który wyjaśnia skąd się wzięły Natalie. Najpopularniejszy współczesny polski pisarz Remigiusz Mróz z serią o Chyłce zajął piąte miejsce, z kolei Ilonę Gołębiowską Czytelniczki pokochały za cykl powieściowy o kobietach i ich tajemnicach, w starym domu w Pniewie.

Hanna Greń pasjonująca się kryminalistyką tworzy mroczne kryminały w cyklach: „W Trójkącie Beskidzkim”, „Polowanie na Pliszkę”, „Śmiertelne Wyliczanki” i powieść „Światełko w tunelu” zdobyła siódme miejsce.

Gdyby nie epidemia COVID-19, to w maju mieliśmy mieć spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem, pisarzem, profesorem antropologii kultury, karateką, członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, grający na saksofonie altowym z zespołem „Zgniłość”. Nowa powieść „Około północy” zdobyła ósme miejsce.\

Duet pisarski Maria Ulatowska i Jacek Skowroński od paru lat tworzą serię o ludziach, których połączył mazurski pensjonat.

Dziewiątką zamyka Karolina Wilczyńska z serią „Rok na kwiatowej” w trzecim tomie „Dotyk słońca” bohaterka z przyjaciółmi pokonuje problemy, bo przecież od czego są przyjaciółki.

Na czas wakacji polecamy książki z rankingu, ale też innych autorów. W pierwszym półroczu wyraźnie prowadzi Jolanta Maria Kaleta, tuz za nią jest Remigiusz Mróz, następnie Olga Tokarczuk i Jerzy Pilch.