[wpa_toolbar]

Ostateczne pożegnania zimy

Data Publikacji: 27.03.2014
Udostępnij:

25 marca w bibliotece już po raz dziewiąty Magda Olszewska spotkała się z naszymi stałymi czytelniczkami by porozmawiać o Sportach zimowych w Bad Flinsberg. Pogoda od rana była zimowa, śnieg sypał, by wreszcie po południu słońce zaświeciło, dając wyraźny znak, że z zimą już czas na dobre pożegnać się aż do następnego sezonu.

Jak zwykle dobrze przygotowana Magda, rozpoczęła z pasją opowiadać o zimowych sportach, o ludziach , towarzystwach, które zadecydowały, że Bad Flinsberg stał się ważnym ośrodkiem sportów zimowych, nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie.

Bad Flinsberg miał korzystne warunki naturalne do uprawiania różnego rodzaju sportów zimowych, a miejscowej ludności zależało, aby urozmaicić pobyt kuracjuszom wszelkimi ciekawymi zajęciami. Miejscowy uzdrowiskowy doktor Junge w 1840 r dla swoich znajomych urządził zjazd saniami rogatymi, które były używane do przewozu drzewa, transportu siana, aż w końcu stały się masową rozrywką i nie służyły, tylko na lokalne potrzeby. Sanki każdy mógł mieć, więc zjeżdżali dorośli, dzieci, kuracjusze, głównie pędzono dzisiejszą ulicę Piłsudskiego i Sienkiewicza, udawano się również na Polanę Izerską.

Możniejsi jak doktor Junge wspomagali jak mogli sporty zimowe, pieniądze, swój zapal przeznaczali na rozkwit, udało im się przekonać hrabiego Schaffgotscha do ufundowania toru saneczkowego, jak na tamte czasy bardzo nowoczesnego.

Z Bad Flinsberg pochodził Walter Feinst -mistrz Niemiec, Europy, Austrii, Polski, Śląska,

zdobył ogółem 63 tytuły w saneczkarstwie, tak jak jego brat Richard, również był zasłużony, pochodził z rodziny bardzo sprawnej fizycznie, miał 15 rodzeństwa, był również pomysłodawcą sankorolek.

Drugą zimową dyscypliną były bobsleje, które do Bad Flinsberg dotarły przed I wojną światową, a nawet w 1919 r powstał pierwszy klub bobslejowy. Działające Towarzystwo Sportów Zimowych dbało o kondycję sportową mieszkańców i wszystkich gości, każde zbocze, górka, skocznie było wykorzystywane do uprawiania sportów.

Ciekawym wyzwaniem dla odważnych były wyścigi – skijoring motorowy, polegający na ciągnięciu narciarza motocyklem, a pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1927r.

Podsumowując należy stwierdzić, że panowała wspólnota społeczna, gdyż stworzono na wysokim poziomie sportowy kurort , jednoczono się przy zawodach sportowych, licznych balach, ludność miejscowa z kuracjuszami świetnie się bawili i współzawodniczyli, kobiety również brały w tym udział, Bad Flinsberg był wówczas gwarny i międzynarodowy.

Rzesze widzów obserwowało liczne zawody i zmagania sportowców i jednym słowem można podsumować „Szkoda” to już nigdy nie powróci. W nostalgicznym nastroju zakończyła wykład Magda, jak zwykle nikt nie spieszył się z wyjściem, oglądano albumy zdjęciowe (eksponaty Magdy), nasze wystawione w bibliotece i prawdziwe narty, mapę z trasami, których ślady można jeszcze gdzieś odnaleźć.

Cieszymy się, że czas znajduje szefowa Promocji Dorota Marek, aby przyjść i posłuchać, a czasami dopowiedzieć jeszcze coś nowego i ciekawego, dołączył do nas Bartosz Kijewski, czasami o Bad Flinsberg piszący do „Notatnika Świeradowskiego”.

Następne spotkanie przed Świętami Wielkanocnymi, a ma być poświęcone kulturze w Bad Flinsberg.

{morfeo 95}