[wpa_toolbar]

ortografia

Data Publikacji: 22.09.2010
Udostępnij:

Któż z nas nie ma kłopotów z okrutną ortografią?

Już po raz 12 mogło się przekonać 19 maja 2010r w MZS w Świeradowie – Zdroju 30 uczniów i B.Krakowska, która jako jedyna dorosła odważna napisała dyktando pod tytułem „Niecodzienna drzemka piechura”, tradycyjnie jak zwykle zabawny tekst dla uczniów Szkoły Podstawowej układała K.Fenczyszyn.

 

 

Któż z nas nie ma kłopotów z okrutną ortografią?

Już po raz 12 mogło się przekonać 19 maja 2010r w MZS w Świeradowie – Zdroju 30 uczniów i B.Krakowska, która jako jedyna dorosła odważna napisała dyktando pod tytułem „Niecodzienna drzemka piechura”, tradycyjnie jak zwykle zabawny tekst dla uczniów Szkoły Podstawowej układała K.Fenczyszyn, która uznała iż „niewielu jest takich, którzy bezbłędnie i bez wahania zapisują równe rzędy trudnych wyrazów. Nie każdy daje sobie radę z hodowlą hiacyntów, półmiskiem homarów i próchnicą zębów. A cóż dopiero, kiedy trzeba odróżnić lód od ludu albo Jerzego od jeża[…]” „porządne dyktando szóste, siódme bądź ósme – przyniesie w końcu pożądane rezultaty „– tak zakończyła dyktando K.Fenczyszyn. W tym roku w żadnej grupie wiekowej nikt bezbłędnie nie napisał, jedynie wyróżniono Monikę Kudybę (4 błędy), Marię Salawę, Karolinę Wachowiak, Mateusza Kapszewicza, którzy mieli po 5 błędów, ogółem popełniono 544 błędy (200 w Szkole Podstawowej i 344 w Gimnazjum)

Rekordzista miał 42 błędy. Przypomnijmy rok temu, błędów było 124, a wyrazem który sprawił największą trudność było słowo „unurzał”, a tego roku tym słowem było ”brytfanka”

Może za rok tj. 13 Konkurs Ortograficzny o Tytuł „Mistrza ortografii” okaże się bardziej bezbłędny.