[wpa_toolbar]

Opowieści Izerskich skał – wykład 7

Data Publikacji: 16.03.2016
Udostępnij:

W poniedziałek 14 marca 2016r Roksana Knapik – geolog, pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego odkrywczyni pierwszej w polskiej części Karkonoszy jaskini, spotkała się ze słuchaczami Izerskiego Klubu Międzypokoleniowego. I się okazało, że było nas więcej, gdyż przybyli przewodnicy i wielu innych pasjonatów minerologii, w tym ze Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Jak podsumowały organizatorki IKM Janina Czaplińska, Magda Olszewska, „prawdziwe międzypokoleniowe spotkanie”. Po twarzach zgromadzonych wyczuliśmy, że był to temat trafiony, a sama Roksana Knapik od razu nawiązała doskonały kontakt ze słuchaczami, jej prezentacja oraz pokaz minerałów wywołały zainteresowania, zaobserwowaliśmy, że co niektórzy nawet robili notatki, były pytania, a nam się podobał komentarz jednej z pań – seniorek, która wpada na wykłady co jakiś czas „Ten wykład był lepszy od serialu – warto było przyjść, nawet po to żeby dowiedzieć się , że torf to skała osadowa ze szczątków organicznych”.

W Górach Izerskich występują cenne dla człowieka skały i kruszce: kwarc, turmoliny, granaty, ruda cyny, kobaltu, a listę minerałów tworzą: apatyty, diopsyty, amfibole, ametysty, awanturyny, cholcedory, cyrkany i czarne ilmenity nazywane izerynami.

Wykład został zakończony stwierdzeniem, że działalność człowieka też zmienia góry. Brawa od nas wszystkich dopełniły spotkanie, a my ze swojej strony już zapraszamy na następny wykład.

[Best_Wordpress_Gallery id=”102″ gal_title=”Opowieści Izerskich skał”]