[wpa_toolbar]

Opowieści o budzie na Rozdrożu Izerskim

Data Publikacji: 25.11.2014
Udostępnij

20 listopada 2014 odbyło się już 16 spotkanie z Magdą Olszewską, jak zwykle doskonale przygotowana, tym razem miała to być opowieść o schronisku na Rozdrożu Izerskim.

Na wstępie spotkania pogratulowaliśmy sukcesu w wyborach 2014, gdyż została wybrana w swoim okręgu na radną, ma więc warunki aby, realizować swoje zadania dotyczące głównie ochrony zabytków w naszym mieście.

Ludwigsbande zostało zbudowane w 1888r jako stacja tragarzy lektyk i wypożyczalnia koni, by następnie stać się centrum turystycznym Gór Izerskich, panował tam duży ruch, odwiedzano licznie, gdyż panowały świetne warunki do uprawniania sportów.

Największy rozkwit nastąpił w 1912r po pożarze starej budy, gdyż nastał remont, odbudowano, zyskał na wyglądzie salon myśliwski, jak na tamte czasy była buda telefoniczna, rozszerzono restaurację, powstała „Droga Sudecka „ która umożliwiała ruch turystyczny.

Świetność zakończyła się w latach II wojny światowej, gdyż został założony obóz pracy a nawet szkoleń od 1939 obowiązkowo podlegały kobiety. Po wojnie uległ stopniowemu zniszczeniu by ostatecznie zniknąć, a szkoda, gdyż mogły być perełką turystyczną. Następne spotkanie z Magdą Olszewską już w nowej bibliotece, na które zaproszeni zostali nasi goście.