[wpa_toolbar]

Następcy Makuszyńskiego dzieciom

Data Publikacji: 09.06.2014
Udostępnij:

makuszynski

To było naczelne hasło „XI Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami”. Dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedziła Anna Czerwińska – Rydel w dniu 6 czerwca pochodząca z Gdańska – autorka książek i audycji dla dzieci (z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem), tworząca serię biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach ,wśród, których są opowieści o Fryderyku Chopinie, noblistce Marii Skłodowskiej – Curie, pedagogu i pisarzu Januszu Korczaku, o poecie Julianie Tuwimie, a przede wszystkim ta najnowsza o Kornelu Makuszyńskim.

Materiały pisarka zbierała w Wilii Opolanka, zagłębiając się w pięknej, rzeźbionej, starej szafie.

Pisarka od razu z dziećmi nawiązała kontakt, a te z kolei skupione z wielką uwagą słuchały opowieści o pisarzu, duże brawa się należą Izie Salawie wychowawczyni klasy III,która „dosłownie” wprosiła się na spotkanie do Szkoły nr 2, uważając, że jej klasa bardzo muzycznie uzdolniona i nie tylko, zasługuje żeby się spotkać z pisarką, co nas bardzo ucieszyło, a dyrektorka Małgorzata Gettner, z wielką radością ich powitała mówiąc, że dla lubiących pisarzy i książki zawsze jest dość miejsca. Były pytania do autorki dlatego wiemy, że lubi zwierzęta, jej syn ma papugę Pippi i jest pies Nutka, kotów nie ma, zaczęła pisać i wydawać książki 8 lat temu, oprócz pisania uwielbia czytać, jeździć na rowerze, pływać kajakiem, słucha Mozarta, Bacha, a ulubioną książką jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”.

Na pytania, jak to się pisze, żeby książka była interesująca, pisarka odpowiedziała „po prostu musi się autorowi podobać, bawić go, to wówczas jest pewna nadzieja, że się też spodoba innym”.

Dzieci miały możliwość zakupu 3 książek, wraz z autografem autorki. Niespodziankę gościom i uczniom zafundowała Julka Wasilewska specjalnie grająca na skrzypcach. Anna Czerwińsk – Rydel jako, że jest muzykiem od razu odgadła, że był to „Pociąg”.

Już po spotkaniu, pijąc szybciutką kawę gdyż, już następne dzieci czekały na pisarkę w Wojcieszycach i Jeleniej Górze, w podsumowaniu Anna Czerwińka – Rydel podziękowała , że było to bardzo udane spotkanie, a cały Świeradów – oczywiście z Czerniawą to piękne i idealne miejsce stworzone dla pisarza, za rok inny pisarz zawita do nas, a kto, to zawsze jest niespodzianką dla nas.

{morfeo 103}